Niska samoocena a natrętne myśli dotyczące przeszłości dziewczyny

witam serdecznie. Moim problemem jest niska samoocena, jak sądzę. Problem mam z przeszłością dziewczyny. Przytłaczają mnie myśli jak była ze wcześniejszymi partnerami, jak uprawiała z nimi seks. Wyobrażam to sobie i jest mi z tym źle. Rozmawiałem z nią o tym. Oczywiście próbowała zrozumieć, powiedziała, że nie mogę tak robić bo jest to bardzo destrukcyjne. Oczywiście mam tego świadomość, ale jak z tym walczyć? Myślę, że źródło jest w niskiej samoocenie. Czy tak? Proszę o konkretne wskazówki.

Witam Pana serdecznie. Pisze Pan o natrętnych myślach dotyczących porównywania się z wcześniejszymi partnerami dziewczyny. Także mam wrażenie Pana niska samoocena może dotyczyć wątpliwości dotyczących własnych kompetencji seksualnych. Może są też jakieś uczucia, które trudno wyrazić ?
Myśli i wyobrażenia natrętne są zwykle objawami zaburzeń nerwicowych (lękowych). Objawy nerwicowe wyrażają nieuświadomiony konflikt wewnętrzny, który trudno samodzielnie rozwiązać. Radzę udać się do psychologa zajmującego się psychoterapią, najlepiej w Poradni Leczenia Nerwic lub Poradni Zdrowia Psychicznego. Może Pan tam uzyskać pomoc w ramach NFZ. Pozdrawiam serdecznie.

Myślę, że dobrze Pan siebie "zdiagnozował", obniżona samoocena może być przyczyną takich przytłaczających myśli. Tak, jakby Pan się bał, że tamci byli "lepsi". Proszę jednak pamiętać o tym, że niezależnie od tego, jak wspaniali byli poprzedni partnerzy Pańskiej dziewczyny, to należą oni do przeszłości a więc to Pan "wygrał". Sposobów na podwyższenie samooceny jest wiele, ale to wymaga czasu. Proszę zacząć od spisania na kartce wszystkiego, w czym jest Pan dobry, nawet najdrobniejsze rzeczy, i sobie to jak najczęściej czytać na głos. Proszę dbać o siebie, uczyć się nowych rzeczy, rozwijać - wtedy będzie się Pan lepiej czuł sam ze sobą. Jeśli zauważy Pan, że stan Pana się pogarsza, to znaczy myśli są coraz bardziej natrętne i czuje się Pan ze sobą beznadziejnie, warto skorzystać z pomocy terapeuty. Możecie też Państwo oboje pójść na terapię,
Może też być tak, że problem Pana jest przejściowy i gdy tylko poczuje się Pan pewniej w tym związku, wszystko minie. Tak czy inaczej, proszę siebie obserwować i doceniać. Pozdrawiam i życzę powodzenia!