Jak zwalczyć strach przed publicznymi wystąpieniami w szkole?

Witam. Mam problem. Mam 19 lat chodzę do szkoły policealnej. Od gimnazjum mam problem z różnymi zadaniami w szkole np: przedstawiania prezentacji przed klasą i nauczycielami, lekcji integracyjnych, zapoznawczych, nie potrawię rozmawiać na takich lekcjach. Zbiera mnie na wymioty, serce bije mi jak szalone. Co robić? Co to jest? Wydaje się to śmieszne ale przeszkadza mi to w normalnym funkcjonowaniu w szkole.

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
strach przed wystąpieniami publicznymi towarzyszy wielu osobom, niestety u jednych występuje na niskim poziomie, a u innych jego poziom jest bardzo wysoki. Objawy, które Pani opisuje takie, jak szybkie bicie serca czy nudności są związane z bardzo silnym stresem i lękiem w wyniku ekspozycji społecznej. Bardzo często może to destabilizować prawidłowe funkcjonowanie społeczne, jeśli takie sytuacje zdarzają się często. W przypadku wystąpień publicznych dobrym sposobem jest rzetelne wcześniejsze przygotowanie się tak, aby w trakcie przemówienia nic nas nie zaskoczyło. Warto też ćwiczyć w domu, nagrywać swoje wystąpienia, prezentować przed rodziną, znajomymi, zbierać informacje zwrotne. Wspomina Pani również o lęku podczas zajęć integracyjnych w klasie. Niektóre typy osobowości, jak np. introwertycy odczuwają naturalną niechęć przed spotkaniami w dużych grupach, kontaktami z nieznajomymi, ponieważ najlepiej czują się w swoim własnym towarzystwie bądź bliskich znajomych. Nie należy tego traktować, jako czegoś złego. Każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby. To naturalne i warto to sobie uświadomić. Zachęcam też do udania się na wizytę do psychologa, który podczas spotkania głębiej zbada opisaną przez Panią sytuację i dostosuje odpowiednie metody pomocy.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa

Witam
Może warto poszukać w okolicy możliwości skorzystania z psychoterapii grupowej lub indywidualnej. Będzie Pani mogła lepiej siebie poznać i przećwiczyć różne formy zachowania.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, jeśli jest Pani zainteresowana terapią on-line.
Łucja Fitchman