Jak pozbyć się lęku przed wystąpieniami publicznymi?

Witam ..Od pewnego czasu meczy mnie pewna fobia, lęk,przed wystapieniami publ.(nawet takimi w szkole kiedy mam przedstawic swoja prace itp) kiedy uslysze ze jest "moja kolej" zaczynam odczuwac dyskomfort, serce szybciej bije, poce sie.Dziwne...bo kiedys na roznych akademiach bylem prowadzacym nie bylo zadnego problemu.Zaczelo to sie przy pewnym wystapieniu przed nowa klasa, dopadl mnie stres,zaklopotanie,zostalo to do dzis.Prosze o jakies praktyczne wskazowki, jak to zmienic, nie o odsylanie.

Witam,
Z perspektywy psychologicznej trema/czyli lęk/ to bardzo ważna emocja,która informuje człowieka o niewystarczającym przygotowaniu do podjętego zadania.Jest to prawdopodobnie problem społecznej oceny i ekspozycji,który nadal działa lękowo ,bowiem pojawia się ,gdy tylko zmieni się audytorium/np.nowa klasa/.Zamiast więc walczyć ze swoim strachem poprzez ćwiczenie kolejnych wystąpień "na przekór"i przypłacać to nerwicą,zachęcam do podjęcia psychoterapii,dzięki której znajduje się pierwotne żródła w/w lęków społecznych i następnie zmienia schematy nawykowych zachowań.Nic wtedy nie robi się na siłę.
Pozdrawiam serdecznie.

Witam. Proponuję zająć się większą wiarą we własne możliwości i rozwijać te myśli. Polegając na wcześniejszych pozytywnych doświadczeniach. Jedno potknięcie przed nową klasą nie stanowi o Pana braku możliwości bycia liderem. Trzeba teraz to wzmacniać. Tak jak w porzekadle o szklance do połowy pustej, gdzie pesymista mówi: "pozostało tylko pół szklanki płynu", a optymista mówi: "o, jeszcze mam pół szklanki". Proszę bardzo pilnować, aby myśleć o sprawach pozytywnych a nie negatywnych czyli być bardziej wdzięcznym za to co się ma, a nie rozpaczać nad tym czego się jeszcze nie ma. Jest Pan bardzo młody, wiek to inwestycja, proszę w nią dobrze zainwestować i wtedy przyniesie owoce.

Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl/

Witam, przepracowanie lęku przed występami publicznymi jest możliwie zarówno w procesie psychoterapii jak i poprzez samodzielną pracę nad umiejętnością relaksowania się i kontrolowania stanów emocjonalnych. Zestawy ćwiczeń relaksacyjnych znajdzie Pani w internecie, bardzo dobrze robi też w tej sprawie np. joga. Sukces pojawi się jednak wyłącznie wtedy gdy będzie Pani pracować nad problemem systematycznie, w dłuższej perspektywie czasowej.Pozdrawiam

Witam,
rozumiem, ze oczekuje Pan konkretnych sugestii jak rozwiązać trudności. Niemniej praca z lękiem jest procesem polegającym na zmianie sposobu myślenia. Wymaga on interakcji ze specjalistą tj. psychoterapeuta. Podczas takich spotkań możliwe jest dokładnie określenie źródła przeżyć oraz uzyskanie informacji na temat możliwości radzenia sobie z nimi. Wreszcie w procesie terapeutycznym możliwe jest bieżące korygowanie kolejnych trudności. Efekty takiej pracy są długotrwałe i pozwalają na uzyskanie szerszej perspektywy.
Jeśli chodzi o chwilowe poradzenie sobie ze stresem i napięciem, może Pan wykorzystać treningi relaksacyjne
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl