Jak pozbyć się lęku przed wystąpieniami publicznymi?

Witam ..Od pewnego czasu meczy mnie pewna fobia, lęk,przed wystapieniami publ.(nawet takimi w szkole kiedy mam przedstawic swoja prace itp) kiedy uslysze ze jest "moja kolej" zaczynam odczuwac dyskomfort, serce szybciej bije, poce sie.Dziwne...bo kiedys na roznych akademiach bylem prowadzacym nie bylo zadnego problemu.Zaczelo to sie przy pewnym wystapieniu przed nowa klasa, dopadl mnie stres,zaklopotanie,zostalo to do dzis.Prosze o jakies praktyczne wskazowki, jak to zmienic, nie o odsylanie.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Witam,
Z perspektywy psychologicznej trema/czyli lęk/ to bardzo ważna emocja,która informuje człowieka o niewystarczającym przygotowaniu do podjętego zadania.Jest to prawdopodobnie problem społecznej oceny i ekspozycji,który nadal działa lękowo ,bowiem pojawia się ,gdy tylko zmieni się audytorium/np.nowa klasa/.Zamiast więc walczyć ze swoim strachem poprzez ćwiczenie kolejnych wystąpień "na przekór"i przypłacać to nerwicą,zachęcam do podjęcia psychoterapii,dzięki której znajduje się pierwotne żródła w/w lęków społecznych i następnie zmienia schematy nawykowych zachowań.Nic wtedy nie robi się na siłę.
Pozdrawiam serdecznie.

0

Witam. Proponuję zająć się większą wiarą we własne możliwości i rozwijać te myśli. Polegając na wcześniejszych pozytywnych doświadczeniach. Jedno potknięcie przed nową klasą nie stanowi o Pana braku możliwości bycia liderem. Trzeba teraz to wzmacniać. Tak jak w porzekadle o szklance do połowy pustej, gdzie pesymista mówi: "pozostało tylko pół szklanki płynu", a optymista mówi: "o, jeszcze mam pół szklanki". Proszę bardzo pilnować, aby myśleć o sprawach pozytywnych a nie negatywnych czyli być bardziej wdzięcznym za to co się ma, a nie rozpaczać nad tym czego się jeszcze nie ma. Jest Pan bardzo młody, wiek to inwestycja, proszę w nią dobrze zainwestować i wtedy przyniesie owoce.

Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl/

0

Witam, przepracowanie lęku przed występami publicznymi jest możliwie zarówno w procesie psychoterapii jak i poprzez samodzielną pracę nad umiejętnością relaksowania się i kontrolowania stanów emocjonalnych. Zestawy ćwiczeń relaksacyjnych znajdzie Pani w internecie, bardzo dobrze robi też w tej sprawie np. joga. Sukces pojawi się jednak wyłącznie wtedy gdy będzie Pani pracować nad problemem systematycznie, w dłuższej perspektywie czasowej.Pozdrawiam

0

Witam,
rozumiem, ze oczekuje Pan konkretnych sugestii jak rozwiązać trudności. Niemniej praca z lękiem jest procesem polegającym na zmianie sposobu myślenia. Wymaga on interakcji ze specjalistą tj. psychoterapeuta. Podczas takich spotkań możliwe jest dokładnie określenie źródła przeżyć oraz uzyskanie informacji na temat możliwości radzenia sobie z nimi. Wreszcie w procesie terapeutycznym możliwe jest bieżące korygowanie kolejnych trudności. Efekty takiej pracy są długotrwałe i pozwalają na uzyskanie szerszej perspektywy.
Jeśli chodzi o chwilowe poradzenie sobie ze stresem i napięciem, może Pan wykorzystać treningi relaksacyjne
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Lęk przed wystąpieniami publicznymi

Często przed występami publicznymi odczuwam szybsze bicie serca, cały się pocę a nawet trzęsę. Jak temu zaradzić?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Szanowny Panie,

na pewno padają propozycje wizyty u psychologa, ale ma też Pan całą paletę innych możliwości, między innymi działające w całej Polsce grupy Toast Master gdzie pomagają być dobrym mówcą i zmniejszyć obawę przed wystąpieniami publicznymi :) Grupa jest darmowa.
Może też Pan poszukać w sieci informacji o treningach relaksacyjnych przed wystąpieniami, wizualizacjach ich przebiegu, które zmniejszają lęk itp.
Jeśli woli Pan szybkie zareagowanie i profesjonalną pomoc, wówczas terapeuta poznawczo-behawioralny powinien pomóc :)

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak,www.ctzo.org

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zahamować lęk przed publicznymi wystąpieniami?

Mam 23 lata i moim głównym problemem jest lęk przed jakimikolwiek wystąpieniami publicznymi. Nie jestem w stanie przeczytać nawet jednej strony w towarzystwie kilku osób, bowiem zacina i trzęsie mi się głos, robi mi się gorąco, trzęsą mi się ręce. Jestem studentka i jest to ogromny problem, do tej pory starałam się uchronić od referatów czy innych wystąpień, ale za rok mam obronę pracy magisterskiej i już się tym denerwuję, bo nie wyobrażam sobie jak sobie z tym poradzić:(:(. Ponadto, pomimo że mam jedną z najwyższych średnich na roku uważam, że każdy jest ode mnie lepszy i potrafi wszystko zrobić lepiej.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przede wszyskim gorąco zachęcam do wizyty u psychoterapeuty. Niektóre osrodki akademickie oferują bezplatne konsultacje z psychologiem. Możesz również skorzystać z prywatnego gabinetu lub poradni zdrowia psychicznego.

Psychoterapia fobii społecznej polega na wykonywaniu systematycznych eksperymentów, które mają na celu zmianę sposobu myślenia o lęku i jego objawach.

Podstawowym problemem w zaburzeniach lękowych jest to, że dochodzi do "lęku przed lękiem", tzn. pacjent obawia się, że w danej sytuacji (np. wystapienia publicznego) wystąpią objawy lęku, które będą przykre, nasilone, nie do zniesienia.  Dość typowe jest więc to, że na rok przed obroną pracy zaczynasz martwić się o to, że w jej trakcie wystąpią krępujące objawy. W fobii społecznej typowa jest obawa, że w takiej sytuacji objawy lęku spowodują krytykę ze strony otoczenia, będą powodem ośmieszenia się, odrzucenia.

W zaburzeniach lękowych dochodzi do "zamrożenia" wyobrażenia o lęku i unikania sytuacji.

W psychoterapii dąży się do zmiany sposobu interpretacji sytuacji oraz stopniowego nabierania doświadczeń związanych z pokonywaniem lęku i stawianiem się w sytuacji budzącej obawy. W wielu eksperymentach może pomóc terapeuta lub inna bliska osoba, demonstrując określone zachowania.

Załóżmy, że np. obawiasz się, że w sytuacji publicznej wystąpi drżenie rąk. Możesz  wówczas zakładać: "Jeśli ludzie zauważą, że czyjeś ręce drżą, będą się śmiać i pokazywać palcami lub komentować głośno dziwne zachowanie". Alternatywna perspektywa jest jednak taka, że w miejscach publicznych większość ludzi jest zbyt zajęta swoimi sprawami, aby zwracać uwagę na innych, a nawet jeśli zauważą takie zachowanie, nie będą go wyśmiewać. Ćwiczeniem sprawdzającym, które założenie ma więcej wspólnego z rzeczywistością jest np. pójście do dużego sklepu, specjalne wywoływanie drżenia palców i obserwowanie reakcji otoczenia.

Osoby cierpiace na fobię społeczną, stosują często tzw. zachowania zabezpieczające, mające na celu ukrywanie objawów zdenerwowania. Takim zachowaniem jest np. noszenie golfu lub mocny makijaż, który ma ukryć rumieńce, mocne zaciskanie dłoni na przedmiotach, aby zapobiec drżeniu itp.

Powinnaś  zadać sobie pytania: "Co robię, aby inni nie zauważyli, że się denerwuję?Jak upewniam się, że dobrze wypadam?"
Następnie należy rezygnować z takich zachowań i oceniać reakcję otoczenia.

Osoby z fobią społeczną często skupiają na sobie uwagę, próbując kontrolować reakcję organizmu, monitorować otoczenie, doszukując się objawów dezaprobaty czy braku zainteresowania u rozmówcy. Pomocne może być trenowanie odwracania uwagi od takich bodźców. Kolejnym ćwiczeniem jest więc rozpraszanie uwagi na bodźcach zewnętrznych, np. obserwowanie pomieszczenia, skupianie się na neutralnych bodźcach, np. przedmiotach, widoku za oknem itp.

W terapii fobii społecznej pomocne bywają techniki wyobrażeniowe: należy wyobrażać sobie, że jest się ocenianym pozytywnie, że pokonuje się trudności. Takie wizualizacje należy systematycznie powtarzać.

Istotnym aspektem psychoterapii fobii społecznej jest terapia nie tylko objawów, ale również przyczyn objawów. Czynnikiem wyzwalającym lęk społeczny jest często sytuacja doznania ośmieszenia, upokorzenia i powstanie negatywnego schematu dotyczącego własnej osoby, obniżonej samooceny. Zaburzenia tego typu często mają swoje źródło we wczesnym dzieciństwie. Odbudowanie poczucia własnej wartości jest podstawowym warunkiem skutecznej terapii i zmniejszenia ryzyka nawrotu objawów.

Polecam Ci książkę ćwiczeń dla pacjentów wydaną przez Alliance Press "Terapia lęku społecznego" autorstwa D. Hope'a i R. Heimberga oraz fora internetowe.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty