Strach przed rozmową ze znajomymi

Witam..Mam 18 lat i strasznie boję się spotkań sotkań ze znajomymi...Boję się, że palne jakąś głupotę, albo uznają, że jestem jakaś dziwna, czy coś..Ale najbardziej, że nie BEDZIE TEMATU DO ROZMOWY..często tak mam, że poprostu zapada cisza..i wymyślam jakieś głupoty, Pomóźcię ,proszę! Jak zacząc i przełamać się? Jak się przestać bać??!!

To naturalny lęk przed kompromitacją, gdy zależy Pani bardzo na własnym wizerunku, jako osoby towarzyskiej i rozmownej. Bardzo często takie lęki nie mają żadnej racji bytu, bo mimo wszystko, mamy coś do powiedzenia i to coś rzeczywiście wartościowego. Nic tak dobrze nie osłabi Pani lęków jak praktyka i odwaga. Czasami się Pani skompromituje, ale czasami pokaże "klasę", w ten sposób się Pani rozwija, może jest to nieco bolesne czasami, ale może taki mały ból pomoże Pani w stawaniu się sobą. Jak sama Pani zauważyła, często Pani znajomi też nie mają, co powiedzieć, więc nie jest tak, że wszyscy są takimi "lwami salonowymi", jak nam się wydaje.

Z jakiegoś powodu cisza jest krępująca- jakby sama Pani obecność nie była wystarczająca, jakby Pani nie czuła się bezpiecznie i pewni z kimś, akceptowana? Obawia się Pani oceny społecznej, bo być może na niej opiera Pani samoocenę, pewność siebie i poczucie wartości?
Może warto najpierw popracować nad tym, a śmiałość społeczna, radzenie sobie w sytuacjach społecznych i radzenie sobie z gafami (które zdarzają się każdemu, ale ludzie o stabilnym poczuciu wartości potrafią się przyznać do błędu i nie zmienia to ich postrzegania siebie) będzie naturalne. Inaczej mówiąc zachęcam do pracowania nad przyczynami, a nie tylko objawami.