Problemy z naturalnym zachowaniem i byciem sobą w gronie znajomych

Witam! nie umiem być sobą przy kolegach i koleżankach tylko przy paru koleżankach się zachowuje naturalnie a przy reszcze jestem taka sztuczna strasznie i poważna a ja chce być sobą zachowywac się tak jak przy tych paru przyjaciółkach nie wiem co mam robić aby tak było bardzo proszę o pomoc !

Witam. Często takie trudności w byciu sobą wynikają z lęku przed oceną czy krytyką, braku pewności siebie, wyobrażenia że trzeba spełniać oczekiwania innych ludzi i być lubianym przez wszystkich. To może powodować nadmierną kontrolę swojego zachowania, wywieranie na siebie presji i, co za tym idzie, pewnego rodzaju sztywność w zachowaniu. Fakt, że udaje się być spontaniczną w gronie dobrze znanych osób może świadczyć o tym, że z innymi też to jest możliwe. Są osoby, które potrzebują trochę więcej czasu żeby poczuć się swobodnie, zaufać nowym osobom. To nic złego. Warto być dla siebie wyrozumiałym i akceptującym nawet jeżeli czasami nie wszystko układa się dokładnie tak jakbyśmy chcieli. Odwagi i powodzenia, MB