Depresja czy początki rozdwojenia jaźni?

Mam 19 lat i w zasadzie od zawsze odczuwałam lek i dyskomfort kiedy mialam wyjsc z domu gdziekolwiek.Idac ulica zawsze milam wrazenie ,ze ludzie gapia sie na mnie i zaraz mialam ochote wrocic do domu.Nie wiem czy ma to zwiazek z moja niska samoocena czy tez z czyms innym.Ostatnio kazdy usmiech na czyjejs twrazy ,ktory wyda mi sie choc troche podejrzany budzi we mnie lek i mysle ciagle : oni sie ze mnie smieja.Teraz im staje sie starsza to uczucie przybiera na mocy b czasami nie jestem sobie w stanie poradzic z emocjami i z przewleklym przybiciem,Czesto zdarza mi sie takze ,w zasadzie codziennie,ze w glowie tworze soebie rozne sytuacje z ludzmi,ktorych znam ,a niektorych kocham i udaje ,ze z nimi rozmawiam jakby byli obok naprawde-wtedy wstaje i chodze po mieszkaniu udaje ,ze gdzeis z nimi ide i co najgorsze to to ,ze sprawia mi to przyjemnosc.Po jakims czasie zdaje sobie sprawe z tego,ze to wszystko to przeciez moj wymysl i popadam w melancholie i placze przez kilka czasem awet kilkanascie dni.Aloe to wciaz sie powtarza mimo.ze staram sie z tym walczyc. A depresja takze sie u mnie pojawia ,wszystko na to wskazuje ,ze to wlasnie to to i objawy sie nasilaja.Przez to czuje bezradnosc i to ,ze wszyscy sa ode mnei lepsi ,choc to uczucie czesto pojawialo sie w moim dziecinstwie,bo zawsze w domu dawano mi do zrozumienia ,ze inne dzieci sa lepsze i wazniejsze ode mnie.Poza tym boje się realizowac swoje plany i marzenia ,a dlaczego ?....nie wiem.A ja tego nie chce. Nie mam pojecia jak sobie z tym poradzic,tym bardziej teraz po skonczeniu srednioeuj szkolyu,kiedy nie mam teraz pracy i jestem naprawde nieszczesliwie zakochana,chociaz staram sie sobie wytlumaczyc ,ze moje zamartwianie sie nic nie da i jest bez sensu.Mysle,ze jestem bardzo swiadoma tego co sie ze mna dzieje ,ale nie potrafie z tym walczyc.Wogole zastanawiam się czy to nie jakis początki osobowości mnogiej…..Sama siebie potrafie doprowadzic w mig do lez,to panicznego smiechu,casem mam straszna ochote cos komus zrobic,jak u seryjnych mordercow ,a niby to wszystko kontroluje…….Boje sie sama o siebie Prosze o pomoc . CO ROBIC????????? Ilona

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Podstawowe pytanie: Czy mieszka Pani - bądź często przebywa w domu - sama? Rozmawianie ze sobą jest częste u osób które dużo czasu spędzają same. Człowiek - istota społeczna, z natury potrzebuje innych do normalnego funkcjonowania. Jeśli dużo czasu w ciągu dnia spędza Pani sama i czuje się Pani samotna takie "zjawisko" mnie nie dziwi absolutnie. Lęk, że to jakiś chory objaw może natomiast skupiać Pani uwagę na tej czynności i prowokować w ten sposób do jej ponownego wystąpienia. Może się to przerodzić w pewnego rodzaju natręctwo, zwłaszcza, że inne wymienione przez Panią objawy mogą wskazywać na występowanie zaburzeń nerwicowych.
Jest w Pani dużo różnych emocji, które tłumione przytłaczają. Śmiech, złość, płacz, chęć zrobienia komuś krzywdy, a z drugiej strony pragnienie bliskości z osobami, które Pani kocha (poprzez wyobrażanie sobie różnych sytuacji z nimi). To temat do przepracowania na psychoterapii.
Odczucie, że inni na Panią patrzą, wyśmiewają się, wiąże Pani z niską samooceną, z trudnościami z dzieciństwa. I tutaj jest dużo racji. Jest Pani osobą o dużej samoświadomości, ale zamartwia się Pani trochę na zapas różnymi chorobami psychicznymi, podczas gdy z reguły cały szereg "dziwacznych" i "nienormalnych" odczuć u ludzi mieści się w granicach powszechnie rozumianej normy.
Zamiast stresowania się tym powinna Pani udać się na konsultację psychologiczną i podjęcie terapii. Wówczas będzie miała Pani pewność co do diagnozy i uzyska fachową pomoc. Moim zdaniem mogą to być zaburzenia nerwicowo - depresyjne, które z pomocą psychologa uda się pokonać.
Pozdrawiam serdecznie!

Objawy, które Pani opisuje, mogą wskazywać na fobię społeczną lub zaburzenie osobowości unikającej ze współwystępującymi zaburzeniami depresyjnymi. Należy wybrać się do doświadczonego psychiatry oraz równolegle rozpocząć psychoterapię u wykwalifikowanego psychoterapeuty. Im szybciej rozpocznie Pani terapię, tym szybsze i lepsze będą rezultaty. Poniżej zamieszczam linki do orientacyjnych testów na fobię społeczną oraz depresję. Proszę pamiętać, że wykonanie testu w żadnym razie nie może zastąpić indywidualnej diagnozy lekarskiej i psychoterapeutycznej.

http://rozwojowi.pl/fobia-spoleczna-test.html

http://rozwojowi.pl/depresja-test.html