Lęki w autobusie

Witam!

Mam 24 lata i pewnie problem, który męczy mnie już od 3 miesięcy. W ostatnim czasie męczą mnie dziwne stany lękowe, w miejscach z dala od domu, w autobusie, jak jestem sama. Przez to bardzo zaniedbuję moje życie towarzyskie, bo porostu wolę siedzieć w domu niż żeby to znowu przyszło :(.

Męczy mnie to i za bardzo nie daję już sobie z tym rady. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam, Patrycja

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam Pani Patrycjo! Drogą wirtualną nie da się określić, co Pani dolega ani postawić diagnozy. Można jedynie spekulować, ale rzetelne rozpoznanie Pani stanu może przeprowadzić jedynie lekarz psychiatra podczas wizyty. Pani list jest bardzo krótki i zawiera niewiele informacji, dlatego trudno mi precyzyjnie stwierdzić, na co może Pani cierpieć. Tak naprawdę bowiem stany lękowe mogą być objawem różnych problemów natury psychicznej. Lęk, niepokój, strach, napięcie psychiczne to komponenty wielu zaburzeń, np. depresji, nerwicy, zaburzeń osobowości, fobii itp. Relacjonuje Pani, że lęki pojawiają się głównie w miejscach z daleka od domu i w środkach komunikacji miejskiej, co mogłoby wskazywać na agorafobię lub fobię społeczną. Z drugiej strony, unikanie znajomych i lękliwość mogą świadczyć też o zaburzeniach depresyjnych. Lęk jest osiowym objawem nerwicy. Zazwyczaj zaburzeniom z grupy nerwic towarzyszą objawy somatyczne, np. dreszcze, wzmożona potliwość, nudności, zawroty głowy. Więcej na temat wymienionych przeze mnie chorób może przeczytać Pani pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/agorafobia http://portal.abczdrowie.pl/fobie-spoleczne http://portal.abczdrowie.pl/depresja http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-i-leki Proszę nie bagatelizować swojego pogarszającego się samopoczucia. Radziłabym udać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, by specjalista mógł Panią rzetelnie zdiagnozować. Może się okazać, że reaguje Pani lękiem ze względu na jakieś aktualnie bardziej nasilone stresy i nie jest to nic poważnego. Lepiej jednak dmuchać na zimne. Pozdrawiam i życzę powodzenia!