Wstyd przed byciem sobą - czy ma to związek z przeszłością?

Moim problemem jest niespójność osobowości. Mam 25 lat, jestem od 2 i pół roku w związku na odległość (dzieli nas 500 km) i widujemy się przeważnie raz w miesiącu. Mój chłopak zauważył jeszcze na początku naszej znajomości, że kiedy piszemy ze sobą smsy, to ja zachowuje się zupełnie inaczej, dużo lepiej, jestem weselsza, bardziej otwarta, wyrażam swoje myśli, i on taką mnie polubił, a kiedy jestem na żywo nie umiem być taka, jestem zupełnie inna, zamknięta, małomówna, zbyt skupiona na sobie, jakbym była inną osobą. Dlaczego tak jest? Zamknięta w sobie i małomówna byłam już w szkole podstawowej, potem w liceum. Miałam dużo kompleksów, z których głównym był mój wygląd - miałam trądzik, jak ktoś się na mnie patrzył, to zawsze myślałam, że przez to i czułam się brzydka, zwłaszcza kiedy słyszałam komentarze na ten temat, nie potrafiłam nawiązywać przez to kontaktów, bo czułam się nieakceptowana przez środowisko. Jednak kompleksy w późniejszym wieku zostały pokonane, zrozumiałam, że nikt nie jest lepszy lub gorszy przez to jak wygląda i już obecnie nie przejmuję się tym tak i łatwiej nawiązuję kontakty. Jednak przy nim czuję jakąś blokadę, potrafię napisać o sobie, co czuję, a nie potrafię powiedzieć a jak mówię, sztucznie to brzmi. Czy to ma jakiś związek z moją przeszłością?Co ze mną jest nie tak i jak mam sobie z tym poradzić?

Witam,
Ludzie zachowują się bardzo różnie w zależności od sytuacji. Wszyscy mamy swoje schematy zachowania na poszczególne "okazje". Rzeczą zupełnie normalna jest też to, że inaczej zachowujemy się w kontakcie osobistym, a inaczej przez internet. Dlatego też, coraz więcej osób wybiera tą drugą formę kontaktu - jest łatwiejsza dla tych, którzy są nieśmiali.
To dobrze, że potrafisz być otwarta i odważna w sytuacji, kiedy nie jesteś w bezpośrednim kontakcie. Zastanów się, co się w Tobie zmienia, kiedy masz przed sobą człowieka? Przecież Ty jesteś nadal ta samą osobą.Odpowiedz sobie na pytanie, co się stanie jak będę taka odważna i bezpośrednia "na żywo"? Czego obawiasz się w takiej sytuacji?
Na początek zaplanuj sobie jakieś spotkanie, w którym zastosujesz swoje nowe zachowania. Zrób to w formie ćwiczeniowej z kimś, kogo dobrze znasz i nie obawiasz jego krytyki. Potem stopniowo wcielaj swoje umiejętności w spontanicznych sytuacjach.

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk

Witam

Obawa przed oceną, może powodować nieadekwatne zachowanie wskutek napięcia, lęku odczuwanego w ciele jako pewnego rodzaju dyskomfort, nie obserwuje się tego w komunikacji za pomocą sms - a, nie ma bezpośredniej interakcji, nie ma zagrożenia (sposób na interpretację w procesach psychicznych). Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy.
Zalecałabym wsparcie psychoterapeutyczne jako pomoc, z pomocą specjalisty będzie łatwiej zrozumieć i pokonać problem.

Pozdrawiam serdecznie