Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 6 , 7 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problemy w relacjach młodzieży: Pytania do specjalistów

Jak dopasować się do grupy rówieśniczej?

Mam 18lat i nie potrafię rozmawiac z innymi chlopakami. Mam duzo znajomych i przyjaciół, ale to prawie same dziewczyny. Tak naprawdę mam tylko jednego przyjaciela chlopaka. Strasznie źle się z tym czuje jak widzę, ze wszyscy chłopacy z mojej klasy... Mam 18lat i nie potrafię rozmawiac z innymi chlopakami. Mam duzo znajomych i przyjaciół, ale to prawie same dziewczyny. Tak naprawdę mam tylko jednego przyjaciela chlopaka. Strasznie źle się z tym czuje jak widzę, ze wszyscy chłopacy z mojej klasy gadają razem, zbierają się w jedną grupę i nie ma tam tylko mnie :( to bardzo dolujace, ze z dziewczynami rozmawiac mogę bez najmniejszych oporów a z chlopakami nie umiem i mega mnie stresuja rozmowy z nimi. Kiedyś było inaczej, co mam zrobić?
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Agata Pacia (Katulska)
Mgr Agata Pacia (Katulska)
mgr Anna Demarczyk
mgr Anna Demarczyk

Sposoby leczenia braku palców u 14-latki

Witam , moja chrzesniaczka (corka mojej siostry) ma 14 lat. Ostatnio jej koledzy ze szkoly uwzieli sie na nia i ciagle jej dokuczaja. Natalia ma nadwage. Wazy 73 kg a mierzy 168 cm. Czasami nie wytrzymuje i glodzu sie ,... Witam , moja chrzesniaczka (corka mojej siostry) ma 14 lat. Ostatnio jej koledzy ze szkoly uwzieli sie na nia i ciagle jej dokuczaja. Natalia ma nadwage. Wazy 73 kg a mierzy 168 cm. Czasami nie wytrzymuje i glodzu sie , chcialabym jej jakos pomoc. Powiedzuala mi o tym w zaufaniu i nie moge powiedziec siostrze. Chrzesniaczka jest rowniez niepelnosprawna, nie ma 4 palcow u lewej reki. Kiedys miala przeszczepy szpiku z nozek do roczek ale nic nie dawaly. Czy jest mozliwosc innego leczenia reki?
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Katarzyna Schilf
Mgr Katarzyna Schilf
Mgr Magda A. Pytlok
Mgr Magda A. Pytlok

Trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami przez 15-latkę

Witam mam problem z moja 15 letnia córka , nie potrafi zawiazac kontaktu z rówiesnikami , ma niska samoocene,płacze czesto nie wiedzac dlaczego.Rozmowy nic nie daja . Córka jest uzdolniona plastycznie, mam wrazenie ze zamkneła sie w swoim swiecie ;(... Witam mam problem z moja 15 letnia córka , nie potrafi zawiazac kontaktu z rówiesnikami , ma niska samoocene,płacze czesto nie wiedzac dlaczego.Rozmowy nic nie daja . Córka jest uzdolniona plastycznie, mam wrazenie ze zamkneła sie w swoim swiecie ;( nie ma kolezanek mówi ze wszyscy sie z niej smieja ....nikt nie rozmawia. Jestem po rozmowie z wychowawca klasy ale niestety wiekszych efektów nie ma . Dziecko jest placzliwe zyje swoim zyciem . Bardzo sie martwie. PROSZE O POMOC.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Patrycja Stajer
Mgr Patrycja Stajer
Mgr Justyna Piątkowska
Mgr Justyna Piątkowska

Jak radzić sobie ze złym nastrojem?

Z dziewczyny bardzo towarzyskiej, uśmiechniętej i radosnej - stałam się najsmutniejszym człowiekiem na świecie. Tzn. nadal jestem szczęśliwa, mam cudowne osoby przy sobie, kochającego chłopaka, którego z dnia na dzień coraz bardziej od siebie odpycham i nie wiem dlaczego.. Bardzo... Z dziewczyny bardzo towarzyskiej, uśmiechniętej i radosnej - stałam się najsmutniejszym człowiekiem na świecie. Tzn. nadal jestem szczęśliwa, mam cudowne osoby przy sobie, kochającego chłopaka, którego z dnia na dzień coraz bardziej od siebie odpycham i nie wiem dlaczego.. Bardzo go kocham a zachowuje się dla niego jak potwór a nie dziewczyna. Najmniejsza blachostka, taka jak to że spóźnił się np 20 minut wyprowadza mnie z równowagi i robię awanturę, która trwa kilka godzin i wtedy płacze cały czas i nie da się mnie uspokoić. Najgorsze jest to że jestem świadoma że on nic złego nie robi a za wszelką cenę chce mu pokazać że jednak robi coś źle. Nie wiem co się ze mną dzieje, siedzę w domu i z bardzo dobrego humoru potrafię wpaść w napad gdzie płacze kilka godzin bez przerwy i nie mam ochoty na nic. Myślę czy tabletki ziołowe na poprawę nastroju mi pomogą, bo już sobie sama ze sobą nie radzę.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Brak akceptacji w szkole i stany lękowe

Problemy ze szkołą. Jestem 18 latką, chodzę do 3 klasy 4letniej szkoły ponadgimnazjalnej. Nigdy nie dogadywałam się dobrze z rówieśnikami, zawsze byłam outsiderem i samotnikiem. W gimnazjum byłam gnębiona, zmieniałam szkołę, niestety tylko pogorszyłam sytuację. Teraz moja klasa mnie nie... Problemy ze szkołą. Jestem 18 latką, chodzę do 3 klasy 4letniej szkoły ponadgimnazjalnej. Nigdy nie dogadywałam się dobrze z rówieśnikami, zawsze byłam outsiderem i samotnikiem. W gimnazjum byłam gnębiona, zmieniałam szkołę, niestety tylko pogorszyłam sytuację. Teraz moja klasa mnie nie lubi, a na dodatek nauczyciele nie szanują mnie i moich starań-jestem ambitną uczennicą. Atmosfera w szkole mnie dołuje, mam lęki i ataki paniki. Myślę nad przeniesieniem się do MOS, czy to dobry pomysł?
odpowiada 3 ekspertów:
Mgr Patrycja Stajer
Mgr Patrycja Stajer
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Dawid Karol Kołodziej
Mgr Dawid Karol Kołodziej

Czy możliwe jest stworzenie związku?

Witam. Mój chłopak przyjaźni się z koleżanką z uczelni. Ostatnio kupuje jej córce prezenty i mówi, że nie chce by mała miała złe dzieciństwo bez ojca. Maił do wyboru mnie lub ją. Napisał, że zawiesza z nia przyjaźń, lecz następnego... Witam. Mój chłopak przyjaźni się z koleżanką z uczelni. Ostatnio kupuje jej córce prezenty i mówi, że nie chce by mała miała złe dzieciństwo bez ojca. Maił do wyboru mnie lub ją. Napisał, że zawiesza z nia przyjaźń, lecz następnego dnia że załuje że z nia zrywa przyjaźń i przeprosi. Czy może coś do niej czuć, że tak mu na niej zależy? Zaprasza ją do siebie, spędzają razem czas. a My mieszkamy 150km od siebie i spotykamy 1-2 razy w miesiącu. Czy powinien zapomnieć o niej? czy powinnam im darować?
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Brak porozumienia z matką a odpowiednie działania

Mam 19 lat. Chodzę do liceum i nie mogę powiedzieć że mam super oceny ale chcę zdać mature najlepiej jak się da. Mam ogromny problem z rodzicami a głównie z mamą.... chciałabym w weekend wyjść ze znajomymi np. na spacer... Mam 19 lat. Chodzę do liceum i nie mogę powiedzieć że mam super oceny ale chcę zdać mature najlepiej jak się da. Mam ogromny problem z rodzicami a głównie z mamą.... chciałabym w weekend wyjść ze znajomymi np. na spacer czy jakąś domówkę to nie mogę. Z mamą nawet nie da się na ten temat porozmawiać. Jej jedyny argument to: "Bo nie". Tato jest już pod pantoflem więc mi nie pomoże bo nie chce narażać się mamie. Co mam zrobić w tej sytuacji? Nie będę przecież wzywać policji bo czułabym się trupem.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Joanna Marciniak
Mgr Joanna Marciniak

Problem z płaczliwością i emocjami u dzieci

Witam Dwoje braci w wieku 7 i 10 lat, rodzina pełna, oboje rodzice pracują, standard życia na dobrym poziomie, bez patologii (np.alkoholizm, narkotyki, przemoc fizyczna itp.). Tzw. dobra rodzina. Natomiast niepokoi mnie, że chłopcy często płaczą, nie radzą sobie z... Witam Dwoje braci w wieku 7 i 10 lat, rodzina pełna, oboje rodzice pracują, standard życia na dobrym poziomie, bez patologii (np.alkoholizm, narkotyki, przemoc fizyczna itp.). Tzw. dobra rodzina. Natomiast niepokoi mnie, że chłopcy często płaczą, nie radzą sobie z emocjam. Starszy jest żywy, młodszy zamknięty w sobie. Starszego jego tata często doprowadza do płaczu. Młodszy mówi, że nienawidzi brata, że chce go uderzyć. Mama chłopców nie widzi w tym niczego niepokojącego. Czy i co mam zrobić?
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Zuzanna Starczewska
Mgr Zuzanna Starczewska
Mgr Maciej Rutkowski
Mgr Maciej Rutkowski

Jak poradzić sobie z wyśmiewaniem w szkole?

Od zawsze odstawałam od moich rówieśników i chociaż się starałam oni nie chcieli mnie polubić.Ostatnimi czasy udało mi się zyskać ich sympatię dzięki kontaktowej i jak wtedy sądziłam uprzejmej koleżanki.Momentalni moje oceny się pogorszyły ale nic sobie z tego nie... Od zawsze odstawałam od moich rówieśników i chociaż się starałam oni nie chcieli mnie polubić.Ostatnimi czasy udało mi się zyskać ich sympatię dzięki kontaktowej i jak wtedy sądziłam uprzejmej koleżanki.Momentalni moje oceny się pogorszyły ale nic sobie z tego nie robiłam bo niby po co się tym przejmować.Dopiero po zakończeniu tych wakacji ja i ona przestałyśmy rozmawiać, gdyż po poznaniu innej dziewczyny zmówiły się z całą klasą i zaczęło się. Najpierw włamały mi się na konto na facebooku i ośmieszyły mnie... Potem podrzuciły mi papierosy do torby a na sam koniec naplotkowały o mnie.Teraz na każdej lekcji siedzę sama a moja dawna koleżanka często mi dokucza , wyzywa naśmiewa się ze mnie.Może jakiś tydzień temu ukradła mi portfel (w środku było 50zł) mam dosyć nikt nie stanie po mojej stronie.Wszyscy mnie męczą tak dużo słyszałam że jestem bezwartościowa że zaczęłam w to wierzyć przez jakiś czas się ciełam po prostu mam dosyć życia. Pomocy co ja mam zrobić
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Anna Ingarden
Mgr Anna Ingarden
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Co mam zrobić, jeśli chłopak posądził mnie o zdradę?

Mój chłopak posadził mnie o kłamstwo, chociaż tego nie zrobiłam zawsze byłam i jestem z nim szczera. Sprawdził mój profil na Facebooku po czym zaczął pisać do mojego kolegi który napisał mu że jest zakochany we mnie, no i stwierdził... Mój chłopak posadził mnie o kłamstwo, chociaż tego nie zrobiłam zawsze byłam i jestem z nim szczera. Sprawdził mój profil na Facebooku po czym zaczął pisać do mojego kolegi który napisał mu że jest zakochany we mnie, no i stwierdził że go zdradzam i oszukuje a nie zrobiłam tego. Co robić jak go przekonać że mówię prawdę i nie oszukuje go? Proszę o pomoc. Mieszkamy daleko od siebie rozmawiamy i piszemy ze sobą codziennie.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Stres przed codziennymi obowiązkami u 20-latki

Witam. chciała bym aby mi poradzono bardziej to pytanie kieruję do psychologa. Mam 20 lat. I mam dziwną jakąś naturę przejmowania się głupotami, czy to spotkanie jakieś z kolegą, czy to spotkanie z koleżanką. Umówię się na spotkanie, potem tego... Witam. chciała bym aby mi poradzono bardziej to pytanie kieruję do psychologa. Mam 20 lat. I mam dziwną jakąś naturę przejmowania się głupotami, czy to spotkanie jakieś z kolegą, czy to spotkanie z koleżanką. Umówię się na spotkanie, potem tego dnia co się mam spotkać od rana odczuwam stres mdli mnie nie mogę nic zjeść i cała jestem poddenerwowania. W następstwie odwołuje spotkanie i stres to napięcie znika. Proszę o poradę jak się tego pozbyć jak normalnie iść na spotkanie bez stresu ? :)
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Malwina Huńczak
Mgr Malwina Huńczak
Dr Daniel Melerowicz
Dr Daniel Melerowicz

Nie potrafię rozmawiać z rówieśnikami

Mam 18 lat. Moim problemem jest to, że nie potrafię rozmawiać z rówieśnikami. Nie mogę dopasować się do grupy. O wiele lepiej pracuje mi się ze starszymi i dojrzalszymi ludźmi. Jestem w drugiej klasie liceum i nie chcę chodzić do... Mam 18 lat. Moim problemem jest to, że nie potrafię rozmawiać z rówieśnikami. Nie mogę dopasować się do grupy. O wiele lepiej pracuje mi się ze starszymi i dojrzalszymi ludźmi. Jestem w drugiej klasie liceum i nie chcę chodzić do szkoły bo źle się tam czuję pomimo tego, że bardzo lubię się uczyć. Chciałabym zmienić szkołę na zaoczną, ale boję się reakcji moich rodziców. Jak mam z nimi o tym porozmawiać?
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Wojciech Gorczyński
Mgr Wojciech Gorczyński
Mgr Piotr Jan Antoniak
Mgr Piotr Jan Antoniak

Problemy z radzeniem sobie z rywalizacją na studiach

Witam. Nie mam chęci do życia, jest mi strasznie źle. Studiuję medycynę i nie mogę już znieść tej rywalizacji, przechwalania się innych, wywyższania się. Nie widzę sensu życia. Co powinnam zrobić?
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Przemysław Mućko
Mgr Przemysław Mućko
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Magdalena Golicz

Problemy z relacjami z najbliższymi i zazdrość

Witam. Od dluzszego czasu caly czas się denerwuje zupelnie bez powodu z wsyztskimi sie poklocilam i jedynie moj chlopak ze mna rozmawia. Pytalam sie mojej znajomej dlaczego wszyscy sie ode mnie odsuneli i stwierdzila ze na gorsze sie zmienilam. Moj... Witam. Od dluzszego czasu caly czas się denerwuje zupelnie bez powodu z wsyztskimi sie poklocilam i jedynie moj chlopak ze mna rozmawia. Pytalam sie mojej znajomej dlaczego wszyscy sie ode mnie odsuneli i stwierdzila ze na gorsze sie zmienilam. Moj chlopak pare razy juz chcial zerwac przez moje humory... Nie potrafie sie sama uspokoic, zazdrosc mnie zżera jak on zostawia mnie sama gdy wychodzi ze znajomymi
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Maciej Rutkowski
Mgr Maciej Rutkowski
Dr Daniel Melerowicz
Dr Daniel Melerowicz

Czy powinnam zapisać córkę na wizytę do psychologa?

Dzień dobry moja córka ma 12lat i nie ma przyjaciół ,kolegów,koleżanek ,znajomych nieraz ktoś do niej przyjdzie i gdzieś pójdzie ale tak to w ogóle nie wychodzi co mam zrobić proszę o szybką odpowiedź. Czy mam gdzieś iść do jakiegoś... Dzień dobry moja córka ma 12lat i nie ma przyjaciół ,kolegów,koleżanek ,znajomych nieraz ktoś do niej przyjdzie i gdzieś pójdzie ale tak to w ogóle nie wychodzi co mam zrobić proszę o szybką odpowiedź. Czy mam gdzieś iść do jakiegoś psychologa mówi mi że bardzo chciała by chciała mieć przyjaciół lecz się boi gdzieś wyjść.

Czy powinienem udać się na wizytę do psychoterapeuty?

Witam. Mam 25 lat. Jestem osobą nieśmiałą w relacjach z ludźmi. Nie potrafię z nimi rozmawiać i na co dzień nie utrzymuję z żadnym znajomym stałego kontaktu, ponieważ nie potrafię tak po prostu z nimi rozmawiać. Brakuje mi pewności siebie... Witam. Mam 25 lat. Jestem osobą nieśmiałą w relacjach z ludźmi. Nie potrafię z nimi rozmawiać i na co dzień nie utrzymuję z żadnym znajomym stałego kontaktu, ponieważ nie potrafię tak po prostu z nimi rozmawiać. Brakuje mi pewności siebie, a szczególnie w kontaktach z kobietami. Często układam sobie w myślach rozmowy z innymi osobami, które kiedyś tam mogłyby się wydarzyć. Łapę się nawet na tym, że mówię na głos sam do siebie. W ciągu dnia przeróżne myśli nie dają mi spokoju. Jest to chyba coś w rodzaju zamartwiania. Mam problem z podejmowaniem decyzji. Momentami czuję się zagubiony. Nawet najmniejsza rzecz potrafi mnie mocno zirytować, zdenerwować i doprowadzić do uderzenia pięścią w biurko. Czy w takim wypadku powinienem udać się na wizytę do psychoterapeuty, ponieważ mocno to rozważam w ostatnim czasie, ale nie mogę się zdecydować czy to wszystko na pewno wymaga wizyty i specjalisty i czy mi pomoże?

Czy mój były chłopak może mi zniszczyć związek dlatego, że jestem z jego bratem?

Czy mój były chłopak może mi zniszczyć związek dla tego że jestem z jego bratem ? Z Dawidem znamy się dość długo jednak od dłuższego czasu zachowuje się dziwnie wczoraj mi powiedział że jest o mnie bardzo zazdrosny A ja... Czy mój były chłopak może mi zniszczyć związek dla tego że jestem z jego bratem ? Z Dawidem znamy się dość długo jednak od dłuższego czasu zachowuje się dziwnie wczoraj mi powiedział że jest o mnie bardzo zazdrosny A ja daje mu do tego powody nie wiem co robić rzadko się odzywa . Jak z nim rozmawiać
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Czy mój partner ma ciężkie chwile?

Mój chłopak ma „okres”? Jestem uczennica technikum i mam chłopaka od roku. Ostatnio z dnia na dzień stał się taki oschły. W szkole nawet nie przytuli ani nie pogada. Jedynie na przywitanie przytuli lub pocałuje ale tak od nie chcenia.... Mój chłopak ma „okres”? Jestem uczennica technikum i mam chłopaka od roku. Ostatnio z dnia na dzień stał się taki oschły. W szkole nawet nie przytuli ani nie pogada. Jedynie na przywitanie przytuli lub pocałuje ale tak od nie chcenia. W stosunku do swoich kolegów zachowuje się normalnie. Gdybym ja do niego nie napisała to on by się wogole nie odezwał. Ostatnio nie wytrzymałam i zapytałam go wprost co się dzieje. Odpowiedział mi ze sam tego nie wie. To ja go spytałam kiedy mu to przejdzie a on ze nie ma pojęcia i ze nie robi mi tego specjalnie. Co ja mam zrobić w takiej sytuacji?... Tęsknie za jego dawną osobą...
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Tomasz Kościelny
Mgr Tomasz Kościelny

Odtrącanie przez grupę rówieśnicza

Jestem 18-letnim chłopakiem. Chcę nawiązywać relacje z rówieśnikami, bo jestem ciekaw świata oraz nie chcę być z doświadczeniami „w tyle” za innymi i zazdrościć innym. Zamiast tego od wielu lat spędzam wolny czas tylko w domu, bo grupa rówieśnicza mnie... Jestem 18-letnim chłopakiem. Chcę nawiązywać relacje z rówieśnikami, bo jestem ciekaw świata oraz nie chcę być z doświadczeniami „w tyle” za innymi i zazdrościć innym. Zamiast tego od wielu lat spędzam wolny czas tylko w domu, bo grupa rówieśnicza mnie odtrąca i nie czuję się traktowany na równi. Do tego skłonności transseksualne (często myślę o sobie jak kobieta) czy pociąg do chłopaków powodują we mnie jeszcze większą blokadę. Stąd staję się nieufny, jestem w stresie i mam depresję. Co robić?
odpowiada 4 ekspertów:
Mgr Justyna Piątkowska
Mgr Justyna Piątkowska
Mgr Katarzyna Schilf
Mgr Katarzyna Schilf
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Izabela Sukniewicz
Mgr Izabela Sukniewicz

Problemy ze skupieniem podczas nauki u 10-latki

co jest (może)być powodem,że moja 10 letnia córka ma problem ze skupieniem się podczas nauki,ma również problem z rówieśnikami.Nie ma koleżanek,nie potrafi współpracować w grupie?Bardzo proszę o odpowiedż
odpowiada 4 ekspertów:
Mgr Marta Patoka
Mgr Marta Patoka
Mgr Dawid Karol Kołodziej
Mgr Dawid Karol Kołodziej
Mgr Małgorzata Nikonowicz
Mgr Małgorzata Nikonowicz
Mgr Agata Majda
Mgr Agata Majda
Patronaty