Jak pokonać trudności w nawiązywaniu nowych relacji?

Nie potrafię nawiązać relacji z nowopoznaną osobą. Nie potrafię współczuć innym. Często poskakuję ze strachu, no gdy ktoś klaśnie przy mnie od razu poskakuje ze strachu. Kiedy jestem skupiony nad czymś i ktoś mi przeszkodzi, np dotykiem od razu podskakuję, przez co ludzie z otoczenia się ze mnie śmieją. Biore sertalinę 50mg 1 tabletkę dziennie. Minimalnie jest lepiej, jednak nie tak jakbym chciał. Potrafią być takie dni, że boję się iść ulicą, bo boję się, że ludzie będą sie na patrzeć i zaczną sie śmiać. Boję się rozmawiać z obcymi osobami na temat moich zainteresowań. Od razu myślę, ze znaczną się ze mnie śmiać. Staram sobie jakoś radzić z tym i żyć dalej, jednak powoli nie daje. Nie wierzę w siebie i od razu skazuje wszystko na klęskę. Uważam, ze jestem pokraką życiową i do niczego się nie nadaję. Potrafię przewrócić się o wszystko i wypuścić coś z ręki. Zazwyczaj chodzę uśmiechnięty. Brak mi w sobie odwagi i pewności siebie. Nie wiem co mi jest, proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi mogą być spowodowane depresją, lękiem i niepokojem w Pana życiu. Warto pamiętać, że wiele osób ma problemy z poczuciem własnej wartości i pewnością siebie i wcale nie oznacza to, że jest się "pokraką życiową" czy że nie nadaje się do niczego.

Zachęcam Pana do zwrócenia się o pomoc do specjalisty, takiego jak psycholog lub psychiatra. Oni mogą pomóc zrozumieć źródło obaw i lęków oraz pomogą opracować strategie radzenia sobie z nimi (z pomocą terapii lub zmiany leków).

Ważne jest również zacząć o sobie myśleć w bardziej pozytywny sposób. Zamiast skupiać się na swoich wadach, należy znaleźć w sobie pozytywne cechy i doceniać siebie za nie. Każdy ma swoje mocne strony i słabości, i nie ma nic złego w tym, że potrzebujemy czasem pomocy.

Jeśli czuje Pan, że terapia lub konsultacja z psychiatrą nie jest dla Pana, można spróbować znaleźć grupy wsparcia lub organizacje, które oferują wsparcie dla osób z podobnymi problemami.

W linku poniżej znajdzie Pan wyszukiwarkę specjalistów, którzy mogą pomóc uporać się z problemem:

https://znajdzlekarza.abczdrowie.pl/

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Witam Pana,

Źródłem Pana frustracji, dyskomfortu i przygnębienia jest zapewne Pana

niska samoocena, lęk społeczny i być może przykre doświadczenia z przeszłości.

Bardzo często niska samoocena, która zwykle spowodowana jest przykrymi

doświadczeniami z przeszłości utrudnia nam normalne funkcjonowanie

w społeczeństwie, nie pozwala skupić się nad tym co ważne i wywołuje

niemiłe emocje.

Poza tym nieadekwatna samoocena i brak wiary w swoje możliwości,

negatywnie wpływają na wszystkie obszary Pana funkcjonowania

i sprawiają, że nie potrafi Pan cieszyć się życiem.

Niska samoocena często prowadzi do unikania relacji z ludźmi,

a nawet do wycofania społecznego i zaburzeń lękowych.

Powstaje lęk przed odrzuceniem, przed wyśmianiem, przed poniżeniem,

przed brakiem akceptacji, lęk przed ludźmi itd.

Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi ludźmi stale doświadcza

obezwładniającego lęku i nieustannie przeżywa katusze.

Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji towarzyskiej

czy nawet zwykłej rozmowy napełnia ogromnym lękiem.

W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, tworzy Pan w umyśle

wypaczony obraz samego siebie, co pogłębia jedynie niską samoocenę

lęk i poczucie przygnębienia..

Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana problemu,

dotrzeć do źródła Pana lęków, niskiej samooceny, i na tej podstawie opracować

właściwą metodę terapii.

Przede wszystkim ważne jest , żeby odzyskał Pan równowagę wewnętrzną,

odbudował pozytywny obraz siebie, wzmocnił poczucie własnej wartości

i zbudował własną niezależność.

Dlatego zachęcam Pana do odpowiedniej psychoterapii, która pozwoli Panu

spojrzeć na siebie i innych ludzi z odpowiedniej perspektywy, a także pozbyć się lęków,

wzmocnić poczucie własnej wartości i odzyskać równowagę wewnętrzną,

dzięki czemu Pana życie nabierze sensu i odzyska Pan radość życia.

Gdyby chciał Pan ze mną porozmawiać o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/