Dlaczego nie odczuwam satysfakcji?

Mam tak że nie potrafię odczuwać satysfakcji nawet jeśli coś mi się uda, nawet jeśli włożyłam w coś duży wysiłek. Miałam tak np. gdy udało mi się po 2 tygodniach nie mycia się przez depresję wreszcie się umyć albo gdy udało mi się pójść na spacer mimo że naprawdę nie miałam na to ochoty ani siły przez fobię społeczną i depresję. Ktoś z pana/pani pacjentów też tak miał? Ludzie ci mówią "zrób to, zrób tamto, zobaczysz jaka będzie po tym satysfakcja", a to po prostu nieprawda..

Witam Panią,

Jeżeli ma Pani zdiagnozowaną depresję i fobię społeczną, to przede wszystkim

należy je właściwie wyleczyć.

Trudno jest czerpać satysfakcję i cieszyć się życiem, cierpiąc na depresję

i izolując się od innych ludzi.

Poza tym nieadekwatna samoocena i brak wiary w swoje możliwości,

negatywnie wpływają na wszystkie obszary Pani funkcjonowania

i sprawiają, że nie potrafi Pani cieszyć się życiem.

Niska samoocena często prowadzi do unikania relacji z ludźmi,

a nawet do wycofania społecznego i zaburzeń lękowych.

Powstaje lęk przed odrzuceniem, przed wyśmianiem, przed poniżeniem,

przed brakiem akceptacji, lęk przed ludźmi itd.

Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi ludźmi stale doświadcza

obezwładniającego lęku i nieustannie przeżywa katusze.

Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji towarzyskiej

czy nawet zwykłej rozmowy napełnia ogromnym lękiem.

W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, tworzy Pani w umyśle

wypaczony obraz samej siebie, co wywołuje jedynie niemiłe emocje,

pogłębia niską samoocenę, lęk i poczucie przygnębienia..

Żeby Pani pomóc, należy wnikliwie przyjrzeć się różnym sytuacjom

i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły do opisanych

zaburzeń i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Niezmiernie ważne jest też, aby podjęła Pani właściwą psychoterapię,

gdyż objawy będą się nasilać i mogą prowadzić do pogarszania się

stanu zdrowia psychicznego.

Zachęcam Panią do podjęcia odpowiednio dopasowanej psychoterapii,

która pozwoli Pani spojrzeć na siebie i innych ludzi z odpowiedniej perspektywy,

a także pozbyć się lęków, wzmocnić poczucie własnej wartości oraz odzyskać

równowagę wewnętrzną, dzięki czemu Pani życie nabierze sensu

i odzyska Pani radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

Psycholog online,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/