Czy z tą fobią mogłam się urodzić?

Czy z fobią społeczną można się urodzić? Nie chodzi mi tylko o tendencje, ale o chorobę. Od najmłodszych lat stroniłam od ludzi, byłam zamknięta w sobie, nie chciałam np. jeść gdy inni się na mnie patrzyli

Witam Panią,

Przyczyną fobii społecznej są przede wszystkim, czynniki psychologiczne

oraz środowiskowe.

Żeby kompetentnie odpowiedzieć na Pani pytanie, musiałabym poznać

więcej szczegółów.

Prawdopodobnie stres i jakieś przykre, traumatyczne doświadczenia z przeszłości

wywołały u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.

Fobia społeczna całkowicie dezorganizuje życie, utrudnia normalne funkcjonowanie,

nie pozwala skupić się nad tym co ważne i wywołuje niemiłe emocje,

zabierając tym samym całą radość życia.

Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi ludźmi stale doświadcza

obezwładniającego lęku i nieustannie przeżywa katusze.

Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji towarzyskiej

czy nawet zwykłej rozmowy napełnia ogromnym lękiem.

Antropofobii często towarzyszy rozdrażnienie, napięcie psychiczne

oraz nieumiejętność odpoczywania.

Dobre rady na portalu raczej nie wystarczą.

Bardzo ważne jest, żeby Pani podjęła psychoterapię, gdyż Pani lęki mogą doprowadzić

do izolacji społecznej.

Aby Pani pomóc, należy dotrzeć do źródeł Pani lęków i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

lęków oraz ich konsekwencjami.

Psychoterapia pozwoli Pani spojrzeć na siebie i innych ludzi z odpowiedniej

perspektywy, a także wzmocnić poczucie własnej wartości by w przyszłości

mogła Pani nawiązać właściwe relacje z ludźmi.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/