Zabieg usunięcia dysku - skutki braku implantu i wskazówki odnośnie trybu życia po operacji

Witam! Tydzień temu przeszłam operację kręgosłupa tzn. usunięcie dysku na odcinku L5/S1 bez zastąpienia dysku implantem. Chciałabym dowiedzieć się, jakie mogą być skutki braku implantu, wskazania oraz przeciwwskazania dotyczące trybu życia. Jednocześnie nadmieniam, iż mam pracę siedzącą - 8 h, ok. 1 h dziennie kieruję autem, lubię pracę w ogrodzie, chodzenie po górach. Jestem pełna obaw, czy w związku z brakiem implantu czekać mnie będzie kolejna operacja. W oczekiwaniu na odpowiedź serdecznie pozdrawiam. Joanna

Redakcja abcZdrowie

Najpełniejszą informację może Pani uzyskać od lekarza, który przeprowadzał operację. To on podjął decyzję o niestosowaniu implantu w oparciu o ocenę kręgosłupa w trakcie operacji. Brak implantu, który jest ciałem obcym w organizmie, nie musi oznaczac konieczności powtórnej operacji. Do uniwersalnych wskazówek odnośnie stylu życia po takim zabiegu należą: unikanie pracy w pozycjach wymuszonych i podnoszenia ciężkich przedmiotów, dbanie o prawidłową masę ciała, noszenie płaskiego i stabilnego obuwia oraz spanie na odpowiedniej twardości materacu.