Silne bóle kręgosłupa, które nie ustały po operacji. Co robić?

Witam, mam 49 lat i mam na imię Jolanta. Moje kłopoty, bóle kręgosłupa trwają bardzo długo, ale na bardzo poważnie zaczęły się w 2008 roku, kiedy ból był już stały i nie przechodził. Wykonane zdjęcie RTG kręgosłupa szyjnego wykazało: Zniesienie szyjnej lordozy oraz zmiany wytwórcze na przednich krawędziach dolnych kręgów szyjnych. Zwężenie krążków międzykręgowych C3-C4-C5 oraz znacznego stopnia C5-C6-C7. Wykonane zdjęcie RTG kręgosłupa lędźwiowego wykazało: Lewoboczne wygięcie dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego z całkowitym prawobocznym zwężeniem krążka międzykręgowego L4-L5. Lumbalizacja kręgi S1. Poza tym kręgosłup lędźwiowy i pozostałe krążki międzykręgowe bez zmian. Po przedstawieniu zdjęć i ich wyników neurologowi, dostałam skierowanie na wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Oto ich wyniki: Kręgosłup szyjny: Zniesiona fizjologiczna lordoza szyjna. Obniżenie krążków międzykręgowych C3-C4-C5-C6-C7. Cechy dehydratacji krążków międzykręgowych na wszystkich poziomach objętych badaniem. Wielopoziomowe dyskopatie: C3-C4 wypuklina szerokopodstawna znacznie redukująca rezerwę w przedniej części kanału kręgowego, z cechami modelowania rdzenia kręgowego, centralno lewoboczna z zachowaniem rezerwy w kanale kręgowym. C4-C5 wypuklina szerokopodstawna podwięzadłowa z uwypukleniem pierścienia ku przodowi i w obręb kanału kręgowego, z krytycznie zredukowaną rezerwą kanałową. C5-C6 szerokopodstawna przepuklina centralna i dwuboczna całkowicie redukująca w części centralnej rezerwę płynową okołordzeniową z uciskiem rdzenia. C6-C7 okrężna centralna przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy na głębokość około 3-3,5mm, całkowicie redukująca rezerwę płynową w przedniej części kanału kręgowego i uciskająca rdzeń kręgowy. Dodatkowo uwypuklony krążek międzykręgowy redukuje rezerwę płynową okołonerwową w prawym otworze międzykręgowym z cechami modelowania nerwu. Cechy zwyrodnieniowej przebudowy trzonów kręgów szyjnych. Osteofity krawędzi trzonów najbardziej nasione na poziomach C5-C7. Osteofity na tylnych krawędziach dodatkowo modelują worek oponowy. Rdzeń kręgowy o prawidłowym sygnale i modelowanym przebiegu przez zmiany spondylotyczne. Nie uwidoczniono ogniskowych zmian śródrdzeniowych. Kręgosłup lędźwiowy: Spłycenie lordozy lędźwiowej. Wysokości trzonów kręgów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa zachowane. Stan po przebytej ch. Scheuermanna. Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego na poziomie L3-L4. Krążki międzykręgowe L1-L2, L3-L4 i L4-L5 wykazują cechy dehydratacji wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2-zależnych. Na poziomie L3-L4 przepuklina centralnodwuboczna w niewielkim stopniu uciskająca worek oponowy i redukująca oba schyłki boczne. Zmiany bardziej nasilone po stronie prawej, po tej stronie materiał przepukliny dodatkowo redukuje okołonerwową rezerwę płynową w świetle otworu międzykręgowego z modelowaniem nerwu. Na poziomie L4-L5 nasilona przepuklina centralnodwuboczna uciskająca worek oponowy centralnie na głębokość około 5,5mm, zniesienie rezerwy płynowej i cechy znacznej redukcji zachyłków bocznych. Zmiany bardziej zaawansowane po stronie lewej, z dodatkowo z cechami ucisku nerwu w świetle lewego otworu międzykręgowego przez materiał przepukliny. Na poziomie L5-S1 niewielka przepuklina centralnodwuboczna w niewielkim stopniu uciskająca worek oponowy, bez cech ucisku korzeni nerwowych. Protuzje pierścieni włóknistych na poziomach Th12-L1, L2-L3. Zmiany zwyrodnieniowe na przednich krawędziach trzonów oraz stawach międzywyrostkowych szczególnie na poziomach dyskopatii. Zwyrodnienie tłuszczowe trzonów L3 i L4. Stożek rdzenia kręgowego bez zmian patologii. 11 lutego 2010 roku poddałam się operacji kręgosłupa lędźwiowego, która polegała na: Fenestracja L4-L5 prawostronna i L5-S1 (przy lumbalizacji S1) lewostronna, obarczenie korzeni na tych poziomach, stabilizacja DIAM L4-L5. Zarówno przed jak i po operacji byłam poddawana leczeniu i rehabilitacji. W dniu 13.07.2010 r. miałam wykonany rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. Wyników jeszcze niestety nie mam. Muszę dodać jeszcze, że stwierdzono u mnie również zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych. Oto opis badania RTG: Stawy biodrowe - zaznaczona sklerotyzacja stropów panewek oraz zgrubienie krawędzi panewek, zarysy powierzchni panewek gładkie, drobne osteofity krawędziowe krętarzy większych kk. udowych. Opiszę moje obecne dolegliwości i proszę o interpretację powyższych wyników badań kręgosłupa i stawów biodrowych oraz moich obecnych dolegliwości. Obecnie występują u mnie: - bóle karku, sztywność karku, ograniczone ruchy głową (szyją), - bóle głowy, sztywność karku, ból umiejscowiony jest w potylicznej, przedniej części głowy, bardzo nasilający się szczególnie w chwilach zdenerwowania, silnego skupienia lub też innego ustawienia głowy niż zazwyczaj, - ból ramienia (barku) - szczególnie prawego, drętwienie rąk - szczególnie prawej. Ból promieniuje od kręgosłupa szyjnego do barku, ramienia i do ręki, powodując drętwienie i sztywność nadgarstków oraz palców wskazującego i środkowego, - występuje obniżona sprawność i precyzyjność ruchów rąk (szczególnie prawej) oraz palców. Zaburzenia czucia palców oraz ból bocznej powierzchni ramienia, - występuje ból w dolnej części kręgosłupa na poziomie operowanym oraz poniżej tj. w części krzyżowej oraz ogonowej (czy wskazane byłoby wykonanie rezonansu magnetycznego tych części kręgosłupa - części krzyżowej i ogonowej?) - w ostatnim czasie nasilające się drętwienie nóg, występujące w obu nogach jednocześnie lub tylko w jednej. Jak zauważyłam zależy to od pozycji w jakiej się znajduję tj. czy jest to pozycja siedząca, stojąca, czy też leżąca. Przebywanie w określonej pozycji również nie oznacza, że drętwienie nóg jest zawsze takie same i dotyczy obu nóg. Jest to bardzo zmienne. Bezpośrednio po operacji występowało rzadko, potem bardzo rzadko, ale ostatnio nasiliło się i można powiedzieć, że występuje prawie cały czas. Jest to uczucie jakby od połowy łydek w dół nogi nie były moje, cały czas jest takie mrowienie, umiejscowione po bokach łydek i z przodu łydek. Ból promieniuje do palców, szczególnie do palca dużego i drugiego w kolejności, - od miesiąca występują u mnie zawroty głowy, kiedy zmieniam pozycję występując w pozycji leżącej. Niekiedy towarzyszy temu przyspieszone kołatanie w klatce piersiowej. W życiu codziennym unikam wszelkich gwałtownych ruchów. Nauczyłam się wolno chodzić, pomału i odpowiednio wstawać, a także kłaść się, jak również podnosić wszelkie przedmioty niestety coraz częściej spadające na podłogę, - ostatnio nasiliły się drętwienie i sztywność rąk i nóg w czasie snu, szczególnie jeżeli ułożę się na boku, to występuje drętwienie tej ręki i nogi na którym boku leżę, a leżąc na wznak, czy też na brzuchu drętwieją mi nogi (jedna lub obie). Występuje to coraz częściej i ból nasila się, gdyż coraz częściej budzę się w nocy i gorzej sypiam. Boję się, że będzie tak jak przed operacją, kiedy spałam 2-3 godziny i to z przerwami, - po niektórych ćwiczeniach rehabilitacyjnych lub przy zmęczeniu występuje drżenie mięśni nóg nie dające się opanować, które mija po jakimś czasie. Występują również niekiedy skurcze mięśni, a także drętwienie rąk, nóg oraz sztywność palców. -po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej, mam problemy ze wstaniem oraz z wykonaniem pierwszych kroków, którym towarzyszy większy ból dolnej części kręgosłupa jak i stawu biodrowego (szczególnie lewego), - zauważyłam, iż nie mogę nic przenosić, ponieważ ciężar o wadze 1-2 kg jest dla mnie już zbyt dużym obciążeniem, który powoduje dodatkowy ból i zmęczenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, - transport środkami komunikacji miejskiej (wstrząsy) jest dla mnie bardzo uciążliwy i wszelkie podróże odczuwam bardzo dotkliwie w postaci dodatkowego zmęczenia i przeciążenia kręgosłupa. Podobnie podróże samochodem osobowym. Jestem bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju wstrząsy, zakręty oraz zbyt raptowne hamowanie. Może wydać się to śmieszne, ale zmiana obuwia, w którym chodzę ma dla mnie znaczenie, muszę się do niego przyzwyczaić. Nie chodzę na obcasach, tylko obuwie na płaskiej podeszwie i to wygodne z łatwym zapięciem, - obecnie siedząc przy komputerze i pisząc to pytanie odczuwam ból w dolnej części kręgosłupa, a także ból w pośladkach z tyłu, a także sztywność, odrętwienie nóg, od połowy łydek w dół oraz ból, sztywność rąk i ból i odrętwienie barku prawego. Występuje również lekki ból głowy w przedniej części. Na zakończenie mojego bardzo długiego zapytania chcę dodać, że trzy miesiące przed operacją przebywałam na zwolnieniu lekarskim, a także po operacji do chwili obecnej przebywam na zwolnieniu lekarskim. W domu nie wykonuję prawie żadnych prac. Można powiedzieć, że moje obecne życie polega na dbaniu o siebie, czyli rehabilitacji i wizytach u lekarzy. Jestem już od dawna zarejestrowana w kolejce do operacji kręgosłupa szyjnego. Moje obawy co nowej operacji są bardzo duże, tym bardziej, że kłopoty z kręgosłupem lędźwiom nie skończyły się i chyba nigdy się nie skończą. Serdecznie proszę o komentarz co do moich dolegliwości. Bardzo się denerwuję, a jak wiadomo nie wpływa to korzystnie na samopoczucie. Zawsze byłam osobą bardzo sprawną i energiczną i bardzo bym chciała wrócić, choć w części, do poprzedniego stanu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Zarówno opisywane przez Panią dolegliwości, jak i wyniki badań wskazują, że ma Pani zaawansowane zmiany zarówno w odcinku szyjnym, jak i lędźwiowym kręgosłupa. Z opisu rezonansu wydaje się, że w odcinku szyjnym kręgosłupa ma Pani jeszcze bardziej zaawansowane zmiany niż w odcinku lędźwiowym, bo uciskają one na rdzeń kręgowy. W takich przypadkach należy brać poważnie pod uwagę zabieg operacyjny mimo, że jak już Pani wie, nie zawsze oznacza on ustąpienie wszystkich dolegliwości.

Ponadto, zarówno przed jak i po zabiegach operacyjnych konieczna jest rehabilitacja i fizykoterapia oraz stosowanie dodatkowych zaleceń takich jak: unikanie gwałtownych ruchów głową, zakaz dźwigania w zasadzie czegokolwiek, zakaz schylania się i zakładania nogi na nogę. W przypadku zawrotów głowy, które w Pani przypadku wiążą się prawdopodobnie głównie ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego również konieczna jest rehabilitacja, a poza tym warto przyjmować minimum 2 litry płynów na dobę (podczas upałów nawet 3 litry), unikać gwałtownych ruchów głową, spać na odpowiednio wyprofilowanej poduszce dostępnej w sklepach rehabilitacyjnych.

Co do Pani wątpliwości, to rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa obejmuje także koniec kręgosłupa, nie wykonuje się osobno badania części krzyżowej.

Niestety w przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów leczenie jest bardzo trudne i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.