Zabieg usunięcia łękotki a jazda na nartach

Mam 78 lat, 172 cm wzrostu i ważę 72 kg. W 1982 r. usuwałem przyśrodkową łękotkę w prawym kolanie. Ostatniej zimy podczas bardzo łagodnych zjazdów bolało mnie prawe kolano, co uniemożliwiło mi dalsze uprawianie zjazdów na nartach. Ból i niepokojące trzeszczenie występuje tylko przy obciążaniu kolana. Podczas chodzenia nie ma bólu. Od wiosny zażywam 4-Flex. Czy mam szanse na obciążanie kolana bez bólu?

Witam!
Łąkotki pełnią bardzo ważną rolę w stawie kolanowym, biorą udział w przenoszeniu obciążeń, absorpcji drgań i wstrząsów, stabilizacji mechanicznej, rozprowadzaniu płynu stawowego. W stanie po usunięciu łąkotki dochodzi do nieprawidłowego obciążania pozostałych elementów stawu. W związku z tym jazda na nartach, która wymaga dużej pracy od kolan może działać szkodliwie w Pańskiej sytuacji przyspieszając proces zwyrodnieniowy. W związku z tym decyzja jak to zwykle bywa należy do Pana. Czasami osoby po usunięciu łąkotek decydują się na przeszczep łąkotki, jednakże w zwykłych przypadkach może być to niedostępne lub utrudnione z uwagi na stosunek korzyści do ryzyka. Suplementacja odpowiednimi substancjami budulcowymi może poprawić trochę sytuację stawów, ale proponuję skonsultować problem z ortopedą. Wskazane może być wykonanie zdjęcia RTG oraz USG kolana. W tej chwili trudno powiedzieć coś więcej. Pozdrawiam serdecznie!