Zaczerwienienie po kwasie pirogronowym - kiedy zejdzie?

Witam! Pod koniec października miałem robiony pierwszy peeling na trądzik i blizny potrądzikowe u dermatologa. Był to kwas pirogronowy 50% z dodatkiem kwasu mlekowego, a także kwas salicylowy. Dermatolog nic wcześniej nie mówiła, żeby skórę przygotować do zabiegu. Po peelingu moje czoło było bardzo zaczerwienione, nawet krwiste. Na drugi dzień powoli zacząłem obrastać strupami na całym czole, które, w zależności od wielkości, schodziły po tygodniu od peelingu. Po odpadnięciu największych strupów zauważyłem, że pośrodku czoła mam zaczerwienienie w kształcie litery V (wcześniej znajdowały się tam największe strupy), a także z prawej strony czoła mam czerwona kropkę wielkości 1 cm. Martwię się, że to mi zostanie:( Byłem u pani dermatolog, która robiła mi peeling i powiedziała, że to zejdzie. Zasięgnąłem porady innego lekarza, który również stwierdził, że jest to podrażnienie skory z powodu wcześniejszego nie zbadania skóry do peelingu i nie sprawdzenia jej reakcji na kwas;/ Według niej również nie jest to poparzenie, a zaczerwienienie, które zejdzie. Poza tym w mroźne dni większość czoła się czerwieni, a wcześniej tego nie miałem. Smaruję czoło kremem nawilżającym na dzień, ale nie widzę zasadniczej różnicy w poprawie. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Kwas pirogronowy jest szeroko stosowany w kosmetologii - pomaga w zmniejszaniu blizn potrądzikowych, zmniejsza wydzielanie gruczołów łojowych, zwęża pory, ma również działanie bakteriostatyczne. Stosowany jest również w pielęgnacji cery dojrzałej.

Zabiegi generalnie są bardzo bezpieczne i bezbolesne. Niestety zdarza się, że pojawia się reakcja taka jak u Pana i dochodzi do podrażnienia skóry, i jej zaczerwienienia. Powstaje rumień, który z czasem ustępuje. Dojść może także do uaktywnienia się wirusa opryszczki, zapalenia okolicy okołowągrowej, powstania zaburzeń pigmentacji.

To co było najważniejsze Pan zrobił, czyli skonsultował się Pan z lekarzem wykonującym zabieg, a także skonsultował się Pan z drugim specjalistą - proszę dalej stosować się do wskazówek i wszystko powinno się wyciszyć.
Proszę unikać promieniowania słonecznego (najlepiej stosować filtry) oraz nawilżać skórę. Rozumiem, że strupki już odpadły - w przyszłości proszę pamiętać, aby ich nie zdrapywać.
Jeżeli zmiany nie ustąpią, konieczna będzie kolejna wizyta u dermatologa.

Pozdrawiam