Zanik móżdżku

Witam. Jestem mężczyzną, mam 33 lata. Od jakiegoś czasu obserwowałem u siebie wrażenie lekkich zaburzeń równowagi, ale były one na tyle minimalne, że obwiniałem za nie wysiłek fizyczny, który w danym czasie wykonywałem. Do tego, z dziwnych objawów, bardzo często odczuwałem samoistne drżenia mięśni. Ostatnio jednak przy wstawaniu z pozycji siedzącej zaczęło mi się czasem robić słabo na 1-2 sekundy. Postanowiłem więc się gruntownie przebadać. Badania krwi wyszły w porządku, echo serca również. Neurolog stwierdził, że to duża nerwica i ewentualnie przemęczenie jednak dla świętego spokoju dostałem skierowanie na rezonans magnetyczny głowy. opis wyniku: "Nie stwierdza się zmian ogniskowych w mózgu, w móżdżku i w pniu mózgu. Kąty mostowo-móżdżkowe oraz nerwy VII i VIII obustronnie prawidłowe. Komora IV, III i komory boczne prawidłowej szerokości. Układ komorowy nieprzemieszczony. Miernie nasilone zaniki móżdżku. Pozostałe przestrzenie płynowe wewnątrzczaszkowe prawidłowej szerokości. Gałki oczne i przestrzenie pozagałkowe niezmienione. Przysadka mózgowa prawidłowej wielkości. Skrzyżowanie mózgowe nieuciśnięte. Polipowate zgrubienia śluzówki w zachyłkach zębodołowych obu zatok szczękowych" zaniepokoiły mnie te zaniki móżdżku - co to może oznaczać i jak poważna to choroba i perspektywy na przyszłość ?

Redakcja abcZdrowie

Badanie rezonansu magnetycznego to badanie bardzo dokładnie obrazujące mózg. Oprócz zaników móżdżku, nie uwidoczniono innych nieprawidłowości w obrębie mózgu. Z opisu wydaje się, że zaniki w móżdżku mają nieduże nasilenie. Ponadto dynamika objawów, którą Pan opisuje, nie wskazuje na ostry proces uszkodzenia móżdżku. Uszkodzenia móżdżku dające bardzo nasilone objawy neurologiczne mogą pojawiać się jako wyraz bardzo rzadkich zwykle dziedzicznych chorób, wówczas objawy występują zwykle od wczesnych lat życia. Poza tym zaniki móżdżku mogą pojawiać się jako wyraz uszkodzenia poalkoholowego (wówczas należy stosować abstynencję oraz można się wspomóc witaminą B1), lub jako następstwo uszkodzenia polekowego.
Myślę, że w Pana przypadku konieczna jest dalsza obserwacja, okresowa ocena w badaniu neurologicznym czy zaburzenia równowagi postępują i ewentualna dalsza diagnostyka (zaburzenia równowagi mogą też pojawiać się w przypadku niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego).