Zapalenie błony śluzowej jelita a choroba Hashimoto

Czy choroba Hashimoto może powodować przewlekły stan zapalny błony śluzowej oraz jelit ? Czy w związku z tym podanie L-tyroksyny lub usunięcie przyczyny choroby Hashimoto przyczyni się do zaniku stanów zapalnych ?

Choroba Hashimoto należy do chorób autoimmunologicznych, które określa się chorobami autozapalnymi. Niestety jest to choroba nieuleczalna więc nie możemy usunąć jej przyczyn - polega na przyjmowaniu leków w odpowiednich dawkach. Teoretycznie można powiedzieć, że skoro jest to autozapalny proces (przez niektórych uważany, że nasilany przez czynnik prozapalny jakim jest gluten) to może powodować przewlekły stan zapalny jelit - pod postacią choroby Leśniowskiego-Crohna, również należącej do chorób autoimmunologicznych. Jednak bardziej przyjrzałabym się Pana diecie, lub możliwością występowania dodatkowe schorzenia.