Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to rodzaj niedoczynności tarczycy oraz najczęstsza odmiana zapalenia tarczycy czy przyczyna pierwotnej niedoczynności tarczycy. Choroba Hashimoto została po raz pierwszy opisana w 1912 roku przez japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym często współistniejąca z innymi schorzeniami czy chorobami o tym samym podłożu. Autoimmunologiczne podłoże choroby objawia się tym, że własne przeciwciała organizmu atakują komórki tarczycy doprowadzając do licznych uszkodzeń, a w konsekwencji jej całkowitego zaniku. Ważną rolę w rozwoju autoagresywnej odpowiedzi układu immunologicznego odgrywają czynniki genetyczne oraz pozostałe czynniki, np. nieszczelność jelit. Choroba ta występuję częściej u kobiet niż mężczyzn. Niewłaściwie leczona bądź bagatelizowana prowadzi do rozwoju wielu schorzeń. Choroba Hashimoto jest jedną z wielu przyczyn trudności zajścia w ciąże wśród kobiet. Powoduje neurologiczne zmiany w mózgu i może prowadzić do rozwoju cukrzycy.

Objawy choroby Hashimoto:
• przewlekłe, nadmierne zmęczenie
• częste uczucie zimna
• pogorszenie nastroju, stany depresyjne
• sucha, łuszcząca się skóra
wzrost wagi
• obecność woli
bóle mięśni
• przemęczenie fizyczne i psychiczne
• rozdrażnienie
• bezsenność
tachykardia
• wypadanie włosów
obrzęki, zwłaszcza twarzy
• obrzęk powiek (obrzęk śluzakowaty)
Jak dochodzi do rozwoju choroby?

Niewątpliwie czynniki genetyczne warunkują predyspozycje do rozwoju choroby, jednakże potrzebny jest „bodziec”, który zapoczątkuje reakcję zapalną. Tym bodźcem może być szeroko rozumiany stres (zarówno ten psychiczny, jak i infekcje czy prowadzenie niehigienicznego trybu życia) oraz zaburzenia w równowadze flory bakteryjnej jelit co może być przyczyną nieszczelności jelit. Większość chorób o podłożu autoimmunologicznym wiąże się z uszkodzeniem jelit.

Przeciekające czy też nieszczelne jelita mogą wywołać chorobę Hashimoto. Związane jest to z glutenem, a dokładniej gliadyną, czyli silnie alergizującym białkiem występującym w dużych ilościach w ziarnach pszenicy. Gliadyna to najsilniej alergizujące białko spośród wszystkich innych frakcji białek zaliczanych do glutenu. Struktura molekularna gliadyny przypomina strukturę tarczycy. Po przedostaniu się do krwioobiegu gliadyny, w skutek nieszczelności jelit, organizm wytworzy przeciwciała atakujące ten alergen. Z uwagi na podobną strukturę gliadyny do komórek tarczycy te same przeciwciała będą jednocześnie atakować tarczycę, jak i gliadyny.

Tarczyca jest gruczołem regulującym tempo metabolizmu, czyli całościowe zarządzanie energią organizmu. Tarczyca produkuje 3 ważne hormony: trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4) oraz kalcytoninę. Hormonem pobudzającym pracę tarczycy do produkcji pozostałych hormonów jest tyreotropina (TSH) wydzielana przez przysadkę mózgową. W chorobie Hashimoto, w której dochodzi do stopniowego zaniku tarczycy w skutek jej degradacji, dochodzi do zmniejszonej produkcji hormonów tarczycy. Układ hormonalny działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego ujemnego. Jest to mechanizm, w których gruczoły dokrewne wzajemnie oddziaływują na siebie za pośrednictwem wydzielanych hormonów. Zatem zaburzenia produkcji jednego hormonu będzie miało wpływ na zaburzenia produkcji innych hormonów. Komórki tarczycy zawierają liczne mitochondria co jest związane z funkcją tarczycy (produkcja i wydzielanie hormonów). Degradacja danego obszaru tarczycy prowadzi do niszczenia znacznej ilości mitochondriów, co w konsekwencji prowadzi do produkcji zmniejszonej ilości hormonów tarczycy oraz wystąpieniu szeregu mitochondriopatii (np. zespół burnout). Właściwym rozwiązaniem tego problemu będzie przestrzeganie diety oraz suplementacja mitoceutykami. Dieta osoby chorej na Hashimoto powinna wykluczyć produkty zawierające gluten, nabiał, mleko i jego przetwory, rośliny strączkowe czasem też jaja. Mitoceutyki (substancje mitochondrialne) usprawnią pracę niezdegradowanych mitochondriów i pobudzą tarczycę do produkcji większej ilości energii niezbędnej do produkcji hormonów w celu uzupełnienia deficytu hormonalnego. Mitoceutyki niezbędne w chorobie Hashimoto to: witamina C, D3, B12, magnez, cynk i selen.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty