Zapalenie płuc a infekcja przewodów moczowych

Moja mama lat 87 po sepsie ,zapaleniu płuc i infekcji przewodów moczowych w lipcu nie chce jeść, nie otwiera ust mimo, że słyszy i mnie córkę poznaje,choruje na chorobę Parkinsona od lat 13,przebywa od lat 3 w ZOL.Ma szczękościsk, z trudem ją karmię.Jak mam pomóc.Podaję sama witaminy B2,B12,żurawinę,D.Bardzo schudła. Oprócz tego miała anemię 7,7%, 4 razy przetaczano krew,wszystko w lipcu 2015r.Leżała na oddziale wew. 38 dni.Bardzo schudła.W szpitalu i w ZOL zaprzestano podawania leku Madopar

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje porozmawiać z Zolem i starać się o konsultacje lekarza internisty lub neurologa. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć i zalecić odpowiednie postępowanie.

Po pierwsze, proszę skonsultować się z lekarzem neurologiem, który po zbadaniu Mamy wdroży odpowiednie leczenie. Osobom z chorobą Parkinsona nie należy przerywać podawania leków, są one konieczne dla pacjenta. Co do jedzenia, niestety nie widząc pacjentki trudno mi powiedzieć skąd problem, ale z opisu bardziej skłaniałabym się ku stwierdzeniu,że problemy biorą się z kilku powodów - wiek pacjentki, zaburzenie funkcji poznawczych i brak leków. Można spróbować podawać pokarm miksowany. Jeżeli to nie przyniesie efektu, a jak Pani pisze Mama schudła, to zastanowiłabym się nad założeniem sondy do karmienia, ale to na krótko- maksymalnie miesiąc. Porozmawiałabym z lekarzem o możliwości założenia gastrostomii, czy sondy bezpośrednio do żołądka oraz wdrożeniu karmienia specjalistycznego. W pierwszej kolejności konsultacja z lekarzem.