Zapalenie płuc i stosowanie antybiotyku a palenie

Dobry wieczór.Kończę 2-tygodniową kurację antybiotykową z powodu zapalenia płuc (skąpoobjawowe zapalenie płata środkowego).Jestem głupia o tyle,że zdarzało mi się popalać papierosy,jednak o wiele mniej niż zwykle (i od kilku dni zupełnie rzucone).Zaczyna mnie pobolewać po prawej stronie od mostka między żebrami.Miałam mało ruchu,dużo spałam i leżałam.Czy moją głupotą mogłam wyrządzić sobie krzywdę w sensie pogłębić stan zapalny i unicestwić podjęte leczenie?Sama już nie wiem, czy to nerwy?

Aleksander Ropielewski

Na pewno palenie papierosów utrudnia proces gojenia jednak przy dobrze dobranym antybiotyku nie powinno mieć to wpływu na efekt leczenia. Może jednak przedłużyć czas leczenia i dojścia do zdrowia.