Zapalenie wątroby: czy terapia interferonem może być przyczyną spadków temperatury ciała?

Syn - 18 lat, jest od 4 miesięcy leczony interferonem pegasys 180 mikrogramów w związku z przewlekłym zapaleniem wątroby (trwającym całe jego życie) - typ wirusa B. W ostatnich tygodniach 3-4 tygodnie zauważyliśmy spadek jego temperatury ciała, źle się czuje, jest słaby, boli go głowa, ma duże problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Temperatura spada mu nawet o 1,5 stopnia. Rozgrzewanie, podniesiona temperatura w pokoju nie dają poprawy. Co robić? Lekarz pierwszego kontaktu powiedział, że nie wie dlaczego. Nie zlecił dodatkowych badań, unika trudnych pytań. W poradni, gdzie jest leczony interferonem jest jeszcze gorzej, bo nawet nie można zobaczyć, jaką ma morfologię. Wyniki badań mają w komputerze i zbywają nas, że wyniki są takie jak wszystkich leczonych. To nie jest zwyczajne osłabienie. Ciśnienie też ma niskie 110/60. 3 tygodnie temu skarżył się na ból w klatce, od pachy do pachy. Boję się powikłań. Co robić? Maria

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Niestety terapia interferonem niesie za sobą skutki uboczne. Wśród nich najczęstsze to właśnie zmęczenie, bóle głowy, osłabienie, bóle stawowo-mięśniowe, czyli tzw objawy grypopodobne.
Często zdarzają się też brak apetytu i spadek masy ciała.
Możliwe jest także ujawnienie się zaburzeń funkcji tarczycy, np. niedoczynność. Być może obniżona temperatura ma związek właśnie z tym.
W badaniach dodatkowych, takich jak morfologia krwi, również mogą być zmiany wskutek terapii- niedokrwistość, spadek liczby płytek krwi, leukocytów.
Większość skutków ubocznych powinna minąć po zakończeniu leczenia. Jednak moją radą jest, by udać się na konsultację lekarską. Jeśli bowiem powstał problem, np. z tarczycą, być może wymaga on leczenia (uzupełnienia poziomu hormonów).
Na początek lekarz rodzinny powinien zlecić podstawowe badania, później może być konieczna wizyta u specjalisty, np. endokrynologa. Zaburzenia wynikające ze skutków ubocznych powinny być bowiem konsultowane równocześnie z lekarzem prowadzącym terapię i specjalistą z danej dziedziny.
Pozdrawiam!