Zaparcia po laparoskopowej operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego

Panie Doktorze jestem 5 tygodni po operacji laparoskopowym usunieciu pecherzyka zolciowego mam takie dolegliwosci zaparcia problem z wyproznianiem sie caly czas stosuje diete lekkostrawna duzo pije herbat i wody niegazowanej mam pytanie co trzeba by zmienic w diecie lub brac jakies lekarstwo zeby zapobiec tej dolegliwosci

Powodem zaparć może być właśnie dieta lekkostrawna - składnikiem diety odpowiadającym za prawidłowe formowanie masy kałowej i pasaż jelitowy jest błonnik pokarmowy (zawarty w produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach) - który w diecie lekkostrawnej jest ograniczany. Może Pan zwiększyć jego podaż w diecie poprzez spożycie większej ilości łagodnych przecierów warzywnych - to powinno przyczynić się do poprawy Pana sytuacji. Jeżeli okaże się to nieskuteczne na okres w jakim dostał Pan zalecenie stosowania ścisłej diety lekkostrawnej może się okazać zasadne zastosowanie łagodnych środków o działaniu przeczyszczającym jak np. Lactulosum.