Zapomniałam ostatniej tabletki a wcześniej przyjmowałam antybiotyk. Co z działaniem antykoncepcyjnym?

Witam, Mam pewien problem, otóż przyjmuję tabletki antykoncepcyjne od wielu lat i w tym miesiącu miałam trochę zamieszania, a mianowicie musiałam łykać antybiotyk (który wpływa na tabletki) od 6 tabletki antykoncepcyjnej. Przez 5 dni brania antybiotyku i przez 11 dni następnych dodatkowo się zabezpieczałam, jednak zapomniałam dodatkowo wczoraj ostatniej tabletki z opakowania i przyjęłam ją po 13,5 h przerwy. Pytanie jest takie, czy koniecznie muszę zacząć drugie opakowanie tabletek bez robienia przerwy? Czy jeżeli zacznę dzisiaj bez przerwy drugie opakowanie to czy jestem zabezpieczona już od dzisiaj?  Z góry dziękuję za pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie musi Pani zaczynać drugiego opakowania bez przerwy. Teoretycznie może dojść do zaburzenia działania antykoncepcyjnego tabletek. Jeżeli zdecyduje się Pani na kolejne opakowanie bez przerwy, to należałoby się dodatkowo zabezpieczać przez tydzień dla pewności. Jeżeli zdecyduje się Pani na przerwę, to dodatkowe zabezpieczenie będzie wskazane w ciągu przerwy i pierwszego tygodnia brania tabletek, czyli w sumie przez dwa tygodnie.

Decyzja należy do Pani.

Pozdrawiam serdecznie!