Zapomniałam wziąć 3 tabletek - co mam zrobić?

Witam serdecznie. Od 2 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnią tabletkę biorę we wtorek, a nowe opakowanie rozpoczynam po 7-dniowej przerwie w środę. Mój problem polega na tym, że w tym tygodniu zapomniałam kupić nowego opakowania i nie zażyłam tabletki, czy mogę wziąć pierwszą tabletkę 3 dni później, czyli w sobotę? Czy powinnam wziąć 3 tabletki zaległe na raz, czy też pominąć je i wziąć sobotnią tabletkę. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W przypadku pominięcia 3 pierwszych tabletek antykoncepcyjnych zdecydowanie zaleca się ich odstawienie w bieżącym cyklu i powrót do tej metody zabezpieczenia w pierwszym dniu kolejnej miesiączki.

Pierwszy tydzień blistra jest najistotniejszy jeśli chodzi o efekt antykoncepcyjny. W sytuacji pominięcia aż tylu tabletek, ich skuteczność spadła właściwie do zera. Przyjęcie zaległych tabletek jednorazowo nie poprawi efektu antykoncepcyjnego a dodatkowo może wywołać liczne działania niepożądane. Z tego powodu proponowałabym w obecnym cyklu korzystać z zastępczej metody antykoncepcyjnej.

Pozdrawiam