Zastrzyki z kwasem hialuronowym po artroskopii kolana

Jestem po artroskopii kolana, miałem wykonywany zabieg wycięcia łękotki. Zabieg przebiegł pomyślnie, wg doktora zalecałoby wykonanie od 3 do 5 zastrzyków z kwasem hialuronowym (związane to jest z chondromalacją pierwszego stopnia kłykcia przyśrd. piszczelowego). Czy te zastrzyki są konieczne? Czy takie zastrzyki może wykonać tylko ortopeda? Są może jakieś zamienniki w formie tabletek, które są również efektywne. Jakie jeszcze byłby zalecenia do leczenia tej chondromalacji?

Aleksander Ropielewski

Jeżeli nie ma dolegliwości bólowych to nie ma konieczności wykonywania zastrzyków z kwasu hialuronowego, jeżeli jednak są takie wskazania to jest to jedyna skuteczna metoda (tabletki nie pomogą). Takie zastrzyki wykonuje zwykle ortopeda.

Witam, najpierw należy zastanowić się czy są one w ogóle potrzebne. Nawet jeśli są jakieś dolegliwości bólowe to poradziłbym skuteczną rehabilitację, aby przywrócić prawidłową biomechanikę kolana i jak co dopiero wtedy pomyśleć o iniekcji.