Zatkany nos u 19-latka

Witam ponad roku mam problem z zatkanym nosem myślałam że to przez suche powietrze w bloku ale niestety uzależnia się od xylometazoliny. Nie umiem sobie z tym poradzić próbowałam tabletki na katar które nie zawierają tego składnika i marimer ale niestety nie udroznia nosa i przez to nie mogę spać. A jeszcze os jakiegoś czasu czuje jakiś dziwny ucisk w gardle jakby było opuchniete w środku. Proszę o poradę może jest jakiś lek który dobrze udrozni nos a nie uzalezni

Przewlekłe stosowanie (powyżej 5 dni) kropli na katar powoduje swoiste „przyzwyczajenie” się nosa – po ich odstawieniu katar powraca ze zdwojoną siłą. Pojawia się katar polekowy. Jest to tzw. „efekt z odbicia” – nasz organizm odpowiada na coś, co wcześniej na niego wpływało. Jeżeli my wcześniej wpływaliśmy na niego poprzez krople obkurczające, on odpowie nam w drugą stronę, aby zachować równowagę.W aptece znajdzie się kilka preparatów, których możemy użyć, aby odzwyczaić nasz organizm od kropli obkurczających: tabletki na katar zawierające w swoim składzie pseudoefedrynę, hipertoniczne roztwory wody morskiej i środki nawilżające błony śluzowe nosa. Jeżeli to nie pomoże proszę zgłosić się do Poradni Leczenia Uzależnień.