Zawód a predyspozycje do depresji

Witam chciałabym zapytać czy osoby, które wykonują zawody takie jak np nauczyciel, przedszkolanka, pielęgniarka są w jakimś stopniu zagrożone wystąpieniem depresji? czy raczej o zachorowaniu na tą chorobę decydują cechy osobowości?. Czy można samodzielnie poradzić sobie z depresją?. Co można zrobić jeśli nie ma się możliwości udania do specjalisty z racji wykonywanego zawodu?, jeśli lekarz psychiatra nie może zrozumieć dlaczego wystąpiła depresja u osoby wykonującej tego rodzaju zawody.

Cyt.: "Co można zrobić jeśli nie ma się możliwości udania do specjalisty z racji wykonywanego zawodu?", nie jestem sobie w stanie wyobrazić takiej sytuacji, należy się zorganizować tak, żeby to jednak było możliwe. Lekarz jest zobowiązany do zachowani tajemnicy, ale można odwiedzić lekarza lub... Sam nie wiem w czym tu problem, wiec ciężko podpowiedzieć.

Dzień dobry!

Na depresję chorują osoby wykonujące każdy rodzaj pracy. Bardziej istotna jest tu historia życia, cechy osobowości, szczególnie ważne doświadczenia (np. przebyte traumy), styl życia itp. Oczywiście zawody, w których mamy bezpośredni kontakt z ludźmi są bardziej narażone np. na wypalenie zawodowe, frustracje itp, co może przyczynić się do wystąpienia depresji.

Obniżenie nastroju, przemęczenie, żałoba czy ogólne pogorszenie się kondycji psychicznej i fizycznej jest naturalnym stanem, który w jakimś momencie życia dotyka większości ludzi. Jest możliwe samemu poradzić sobie z taką sytuacją.
Kiedy jednak mamy do czynienia z depresją, konieczna jest konsultacja zarówno z lekarzem psychiatrą, jak i psychologiem i rozważenie podjęcia psychoterapii oraz farmakoterapii.

Pozdrawiam!