Czy osoba chora na depresję może mieć zabrane prawo wykonywania zawodu?

W czasie mojego małżeństwa, które trwało 4 lata przeżyłam prawdziwy koszmar. Mąż znęcał się nade mną fizycznie i psychicznie. Po rozwodzie straciłam pracę i zostałam pozbawiona przez męża dachu nad głową z niespełna 2-letnim dzieckiem na rękach. Pomocy udzielili mi moi rodzice. Mąż i teściowa wielokrotnie grozili mi śmiercią. Niestety zachorowałam na depresję. Ze wszyskich leków, które przyjmowałam całkowicie pomógł mi citabaks i ataraks. Inne leki, np. leriwon, źle na mnie działały. Leczenie było prowadzone w warunkach domowych, nigdy nie byłam w szpitalu psychiatrycznym. Nie miałam żadnych przywidzeń, urojeń. Towarzyszył mi lęk przed życiem, że sobie sama z dzieckiem nie poradzę. Czy ja jestem osobą chorą psychicznie? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Bardzo współczuję Pani z powodu trudnej sytuacji życiowej. Odpowiedź na Pani pytanie jest trudna. Jeśli pyta Pani "czy ja jestem osobą chorą psychicznie?", to muszę powiedzieć, że nie wiem co Pani przez to rozumie. Owszem - depresja jest chorobą psychiczną. Na depresję choruje ok. 10% populacji ogólnej, co oznacza, że te 10% choruje na chorobę psychiczną. Z Pani maila przebija się jednak ogromny lęk przed napiętnowaniem społecznym i uznaniem za "wariatkę". Musi Pani zrozumieć, że depresja nie jest chorobą, w której chorzy zagrażają otoczeniu, stąd nie zabiera im się np. prawa wykonywania zawodu. Podczas choroby mogą oni mieć przerwę w pracy, uzasadnioną złym samopoczuciem i niezdolnością do wykonywania obowiązków zawodowych.

Poza wyjątkowymi przypadkami depresji lekoopornej, depresja jest jednak chorobą, w której pacjenci powracają po wyzdrowieniu do pełnego funkcjonowania zawodowego, rodzinnego i społecznego. Proszę przestać wstydzić się depresji i myśleć o sobie jako o osobie chorej psychicznie, gdyż wpędza się Pani zupełnie niepotrzebnie w błędne koło. Proszę zrozumieć - każdy ma prawo zachorować na depresję i nie jest to coś, czego trzeba się wstydzić przed otoczeniem. Pozdrawiam