Zbieranie się wody w brzuchu po operacji przepukliny brzusznej

Dzień dobry. Moja mama 2 miesiące temu przeszła operację przepukliny brzusznej i do dnia dzisiejszego zbiera się woda w brzuchu lekarz tylko ją ściąga czy to jest normalne? Lekarz rodzinny twierdzi że to grozi pozbyciem się białka z organizmu. Co w tej sytuacji robić? Pozdrawiam Renata

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani - Tak byc nie powinno. Musi być jakas konkretna przyczyna, takiego stanu. Proponuję zrobić morfologię krwi, poziom albumin i białka oraz próby wątrobowe. Konieczne będzie też USG j. brzusznej.
Aby więcejpomóc muszę posiadać informacje, o których Pani nie pisze (min. czy był to zabieg laparoskopowy, czy użyto siatki oraz czy w trakcie zabiegu otwarto jame brzuszną.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pani wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.

Gromadzenie się płynu w przestrzeniach tkanek miękkich po plastyce przepukliny brzusznej jest objawem naturalnym; może utrzymywać się kilkanaście tygodni. Wymaga regularnych kontroli lekarskich i ewentualnie punkcji. Faktycznie pewną poprawę można uzyskać poprze stosowanie suplementów diety dla wspomożenia gojenia.