Zbyt mały zarodek

Witam!

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji badań. Wg OM jestem w 7 tyg. 2 dni ciąży (OM 17.01.2012). Cykle mam raczej regularne, z małymi wahaniami, co ok. 28 – 29 dni. Wczoraj na USG otrzymałam informację, że zarodek o wymiarach GS 22 mm, CRL 4,33 mm odpowiada ciąży poniżej 5 tygodni. I mimo tego, że zarodek jest żywy (słyszalne echo, choć na początku były z tym kłopoty) to jego wymiary są bardzo niepokojące. Ponieważ dwa lata temu straciłam ciążę ok. 7 tygodnie bardzo się niepokoję. Proszę o informację. Dodam, że w obu ciążach mam niski progesteron, ok. 17 ng/ml, przyjmuję Dufaston 3 x na dobę i 1 x luteinę.

Witaminy w ciąży

Witam!

Rzeczywiście jest tak jak Pani napisała - wymiary CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa) i GS (wymiar pęcherzyka ciążowego) odpowiadają ciąży poniżej 5 tygodnia rozwoju płodu. Istnieją dwie możliwości, może to być spowodowane późniejszym wystąpieniem owulacji, w następstwie czego do zapłodnienia doszło później. Druga opcja to niedostateczny wzrost zarodka. W chwili obecnej powinna Pani stosować się do zaleceń ginekologa: stosować suplementację Duphastonem i luteiną (normy progesteronu w ciąży to 9-47 ng/ml do 12. tygodnia ciąży), prowadzić zdrowy, oszczędzający tryb życia (dieta, unikanie używek) oraz uważna obserwacja i kontrola ginekologiczna. W razie wystąpienia niepokojących Panią objawów należy niezwłocznie udać się na kontrolę do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!