Zgubiona tabletka - co robić?

Biorę tabletki i w drugim tygodniu zgubiłam tabletkę, tzn. wypadła mi przy wyjmowaniu. Od razu wzięłam następną. Problem polega na tym, że brakuje mi teraz jednej tabletki i nie wiem czy mam ją pominąć i zrobić po 20 tabletce 7dniową przerwę, czy zacząć brać kolejne opakowanie bez przerwy. I drugie pytanie, jeżeli skrócę cykl o jedną tabletkę (bo kiedyś to nastąpi) to czy będę w pełni zabezpieczona? Czy może poświęcić jedno opakowanie, aby wziąć tą zgubioną tabletkę? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Oba wymienione przez Panią postępowania są słuszne. Ze względu na wygodę w dalszych miesiącach stosowania tej metody antykoncepcyjnej radziłabym skończyć obecny cykl po 20 dniach, następnie wykonać 7niową przerwę i rozpocząć nowe opakowanie. Skrócenie cyklu o jeden dzień nie wpłynie na skuteczność preparatu pod warunkiem, że nowy blister rozpocznie Pani nie później jak w 8 dniu przerwy.

Oznacza to, że od tego miesiąca zmieni się Pani dzień rozpoczynania cyklu, tj. rozpoczynania nowych opakowań.

Pozdrawiam