Złamanie korzenia zęba a zdjęcie RTG zębów
Witam, czy na zdjęciu rtg/pantonogramie beda widoczne pęknięcia korzenia zęba? Rozumiem ze ja jako laik moge tego nie dostrzec, natomiast stomatolog tak? Czy jest taka możliwość, aby zlamanie korzenia nie było widoczne na takim zdjęciu ? Dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Witam!
Rtg panoramiczne to bardzo dobre zdjęcie i jeśli jest na płytce można je oglądać na ekranie komputera w powiększeniu,co na pewno ułatwia diagnozę.Niektóre szczegóły mogą być jednak widoczne nie całkiem lub wcale,gdyż jest to obraz dwuwymiarowy.Można wtedy wykonać rtg wewnątrzustne pod innym kątem i rozwiać wątpliwości.
Pozdrawiam.
Proponuje wykonanie zdjęcia celowanego na dany ząb.Jest dokładniejsze. Chyba , ze problem dotyczy większej grupy zębow. Wtedy na poczatek pantomogram a w przypadku wątpliwości rtg celowane. Lekarz nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem złamania korzenia.
Dentysta przez internet
„Dentysta przez internet”
Na zdjęciu RTG lub pantomogramie pęknięcia korzenia zęba mogą być trudne do zidentyfikowania, nawet przez doświadczonego stomatologa, zwłaszcza jeśli złamanie jest wzdłużne (od wierzchołka korzenia w górę). Oto, co warto wiedzieć:
Zwykłe zdjęcie RTG (wewnątrzustne) może nie pokazać pęknięcia korzenia w przypadku, gdy złamanie przebiega równolegle do płaszczyzny zdjęcia. Takie pęknięcia są widoczne tylko wtedy, gdy promień RTG przechodzi dokładnie przez linię pęknięcia. W przypadku pantomogramu (panoramicznego zdjęcia) jakość szczegółów jest zwykle niższa niż na zdjęciach punktowych, co jeszcze bardziej utrudnia identyfikację drobnych uszkodzeń.
Złamanie korzenia może być niewidoczne na standardowych zdjęciach, zwłaszcza w początkowych stadiach, zanim wokół linii pęknięcia pojawią się zmiany zapalne. W takich sytuacjach dentysta może opierać diagnozę na objawach klinicznych, takich jak ból, ruchomość zęba, obrzęk czy reakcja na opukiwanie.
Jeśli istnieje podejrzenie pęknięcia korzenia, stomatolog może zlecić bardziej zaawansowane badania diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa wiązki stożkowej (CBCT). CBCT daje trójwymiarowy obraz i pozwala z dużą dokładnością ocenić strukturę korzenia i otaczającej go kości.
Podsumowując, pęknięcie korzenia zęba może być niewidoczne na zdjęciu RTG lub pantomogramie. W przypadku wątpliwości zaleca się wykonanie dokładniejszych badań, takich jak CBCT, które są bardziej czułe w identyfikacji takich uszkodzeń. Jeśli masz niepokojące objawy, skonsultuj się z dentystą, który podejmie odpowiednie kroki diagnostyczne.