Popromienne przewlekłe zapalenie ślinianek a RTG zębów

Mając popromienne przewlekłe zapalenie (uszkodzenie)ślinianek, po 2-kr jodzie z powodu raka brodawk. tarczycy, powinno się unikać rtg zębów?Co zrobić, jeśli bolą 4 zęby kanałowo, i dentysta może zlecić rtg?Czy lepiej zrobić pantomogram wszystkich zębów, czy poj.4?Czy w ogóle ewent. rtg-ny, tomogr.,rezon., czy PETmogą szkodzić po radiojodzie, (znacznie zwiększ. prawdopodob.powstania nowotworów?)i należałoby unikać ich?Przede mną kolejna scyntygr.-pogorszy się stan ślinianek?Jakie konsekwencje?

Witam serdecznie,

Czy powinna Pani wykonać zdjęcie RTG pojedynczych zębów czy pantomografię , powinien określić lekarz dentysta.
Dawka promieniowania rentgenowskiego pantomografii jest równa ok. 4 zdjęciom wewnątrzustnych zębów. Musi Pani pamiętać że o ile na RTG pojedynczych zębów nie musi mieć Pani skierowania, to już na pantomografię skierowanie jest już niezbędne.
Sugeruję aby udała się Pani do lekarza denstysty w celu konsultacji co do rodzaju zdjęcia oraz dolegliwości bólowych zębów.

Pozdrawiam.