RTG zębów bez ochrony na szyję

Rtg zębów,pantomogram a rak brodawk.tarczycy.(jestem po 2 jodowaniach leczn.)Miałam pantomogram,nie dostałam ochrony na szyję,tylko kamizelkę-mówiono że musi być szyja odsłonięta(?),tydz.wcześniej 3 zdj.punkt.poj.zębów-w tym 1 cyfrowe),(2mies.przedtem scyntygrafię diagnostyczną jodem I-131-z dobrym wynikiem,choć kontrola za pół roku).Czy rtg i to bez ochrony na szyję (mimo nowszego aparatu-ponoć mają małe promieniow.) może mi poważnie zaszkodzić, powinnam się obawiać?I czySą metody na"odtrucie"?

Witam serdecznie,

W przypadku pantomografii stosuję się fartuch ołowiany bez osłony tarczycy, ponieważ badanie pantomograficzne byłoby niediagnostyczne, z powodu zasłonięcia części badanego obszaru. Dawki promieniowania stosowane dzisiaj w diagnostyce radiologicznej, w tym pantomografii, są dawkami bezpiecznymi. Oczywiście należy wykonywać je wówczas jeśli istnieją wskazania kliniczne do jego wykonania. Dlatego można je wykonać tylko na podstawie skierowania lekarskiego, ponieważ lekarz decyduję o procesie diagnostycznym. Sugerowałbym udać się do lekarza zlecającego badanie, specjalistę medycyny nuklearnej lub radiologa i porozmawiać z nimi na ten temat.

Pozdrawiam.