Zmiana tabletek antykoncepcyjnych a ich skuteczność

Witam. Wraz z lekarzem ustaliliśmy zmianę tabletek Q... na tabletki C... (z powodów średniego tolerowania Q...i dobrego tolerowania C... w przeszłości). Lekarz zalecił przerwanie Q... (przy 15 tabletce, żółtej), odczekanie do pojawienia się krwawienia z odstawienia i pierwszego dnia krwawienia rozpoczęcie przyjmowania C... mówi, że działanie anty w takim wypadku zostaje zachowane. Czy to wszystko zgodne z prawdą? Nie chcę podważać kompetencji lekarza, jedynie dla własnego spokoju uzyskać alternatywną opinię. Z góry dziękuję za pomoc.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Producenci zalecają rozpoczęcie nowego blistra w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki obecnego blistra. Oznacza to, iż istnieje wskazanie do przyjęcia wszystkich tabletek dotychczas stosowanego preparatu.

Postępowanie zalecone przez lekarza jest słuszne, ale niezgodne z producentem preparatu. Jeżeli jednak dolegliwości są nasilone i wolałaby Pani jak najszybciej zrezygnować z dotychczas przyjmowanej antykoncepcji może Pani przerwać opakowanie w dowolnym momencie i w pierwszym dniu krwawienia z odstawienia przyjąć pierwszą tabletkę z nowego.
Działanie antykoncepcyjne w obu przypadkach będzie zachowane.

Pozdrawiam.