Zmiana tabletek na plastry

Witam, ma pytanie które nie daje mi spać. Zmieniełam tabletki antykoncepcyjne na plastry. Zrobiłam to po zakończeniu brania całego opakowania tabletek i przykleiłam pierwszy plaster w pierwszy dzień miesiączki. Czy ochrona przed ciążą zachowała swoją ciągłość? Czy powinnam używać dodatkowego zabezpiecznie przez tydzień? Wcześniej brałam tabletki w schemacie 24+4 i zamiast zacząć kolejne opakowanie, gdy zaczeła się miesiączka, to przykleiłam pierwszy plater. Czy jestem chroniona od pierwszego dnia? Czy ta zmiana środka wpłyneła na skuteczność działania? Ponadto współżyłam z chłopakiem 3 dnia od przyklejenia pierwszego plastra, czy mam sie bac?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli przerwa między ostatnią tabletką, a naklejeniem pierwszego plastra nie wyniosła więcej niż siedem dni, to powinna być Pani zabezpieczona przed niechcianą ciążą. Rozumiem, że przykleiła Pani plaster szybciej niż po siedmiu dniach, to jest po 3-4 dniach, kiedy pojawiło się krwawienie.

Zmiana antykoncepcji nie wpływa korzystnie na jej skuteczność, jednak przeprowadzona w opisany sposób nie powinna jej istotnie zredukować. Dla pewności może Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie przez jakiś czas, zwykle przyjmuje się tydzień, ale nie jest to absolutnie konieczne.

Pozdrawiam serdecznie!