Zmiany ASCUS w cytologii a HPV

Lekarz ginekolog w kolposkopii stwierdził ogniska przewlekłego stanu zapalnego "wymieszane" ze zmianami charakterystycznymi dla hpv (określił jako ASCUS, bez dysplazji). Uznał że póki co nie konieczne jest pobranie wycinka. Mam hpv 16 i ureaplasme (leczę antybiotykiem). Czy po wyleczeniu ureaplasmy przewlekły stan zapalny może ustąpić? Czy hpv może się wycofać czy raczej czeka mnie w przyszłości zabieg konizacji? Regularnie robię cytologię (obecnie ASCUS).

Aleksander Ropielewski

W takiej sytuacji wyleczenie infekcji ureaplasmy możę przynieść poprawę wyniku cytologii. Odnośnie zakażenia HPV to w takim przypadku kontrolne cytologie i ew. kolposkopia w przypadku wyników wątpliwych z ew. konizacją.