Zmiany dehyratacyjno-degeneracyjne w kręgosłupie

Mam pytanie odnośnie swojego badania.Witam.Mój opis rezonansu.Badaniem objęto odcinek Th11-S5.Osłabienie sygnału rf w obrazacht2-zależnych z tarczy międzykręgowej L5-S1 oraz znaczne obniżenie jej wysokości-zmiany dehyratacyjno-degeneracyjne.Stara tylna paramedialna,lewostronna przepuklina jądra miażdżystego tej tarczy międzykręgowej wlk 5*16mm z towarzyszącą osteofitozą tylnych krawędzi trzonów kręgów,uciskająca nieco przednią ścianę worka oponowego i przylegająca do korzenia lewego nerwu rdzeni

Witam,
pytanie chyba jest niepełne. Z tego co Pan napisał, z badania MR wynika, że na poziomie L5-S1 (czyli połaczenie kręgosłupa lędźwiowego z kością krzyżową -nisko) są zmiany zwyrodnieniowe (przeciążeniowe), cechy dehydratacji krążka międzykręgowego czy odwodnienie krążka - brak elastyczności, zwężenie na tym poziomie i wypuklina - tzn, że ściana krążka pękła i zawartość wydostaje się na zewnątrz do kanału rdzeniowego na głębokość 5,16mm (to i dużo i mało, wszystko zależy od tego jaki Pan ma szeroki kanał kręgowy i jakie objawy) i uciska na nerwy (może to dawać tzw rwę kulszową lub ból, promieniowanie do kończyny dolnej lewej)
Polecam wizytę u specjalisty - neurochirurg i fizjoterapeuta (zanim zdecyduje się Pan na jakikolwiek zabieg, spróbować dobrą rehabilitację - zabieg operacyjny tylko przy silnych bólach i dużych objawach neurologicznych.)
Pozdrawiam