Zmiany na wątrobie w wyniku tomografii komputerowej

Witam, odebrałam wynik tomografii komputerowej jamy brzusznej, gdyż zdiagnozowano u mnie zmiany na wątrobie. Opis tego badania: "W zakresie 6 wątroby stwierdza się zmianę ogniskową powodująca uwypuklenie zarysu wątroby w tym miejscu, zmiana jest o wymiarach poprzecznych 100 x 80 mm, wymiar góra - dół mierzony na rekonstrukcji w płaszczyźnie czołowej 84 mm. Po podaniu środka kontrastowego zmiana uległa wzmocnieniu, głównie obwodowo. W centrum widoczny jest promienisty obszar gorszego wzmocnienia. Zmiana w całości dobrze odgraniczona i obraz TK w pierwszym rzędzie przemawia za zmianą o charakterze FNH. Innych zmian w zakresie wątroby nie uwidoczniono, cech cholestazy nie stwierdza się, pęcherzyk żółciowy bez widocznych uwapnionych fragmentów, dość obkurczony. Trzustka, śledziona bez zmian. Nadnercze prawie bez zmian. W zakresie nadnercza lewego wyodrębnia się zmiana guzkowa o średnicy 10 mm. Przed podaniem kontrastu, posiadającego gęstości ujemne, mogąca odpowiadać drobnemu gruczolakowi. Co to oznacza, czy to jest coś groźnego? Nie ma mnie akurat w Polsce i nie wiem, co mam teraz robić, czy pilnie muszę jechać do domu i udać się do lekarza? Proszę o pomoc!

Jest to zmiana guzowata typu guzkowego ogniskowego przerostu wątroby występująca w prawym płacie wątroby. Leczenie FNH jest objawowe i obejmuje odstawienie doustnych środków antykoncepcyjnych czy też hormonoterapii zastępczej, gdyż leki te mają efekt troficzny, powodując powiększanie się guza i zaburzenia naczyniowe. Krwawienie z guza wymaga interwencji chirurgicznej, podobnie traktować należy zmiany powiększające się w trakcie obserwacji i monitorowania obrazowego, co jednak występuje niezwykle rzadko. W Pani przypadku zmiana jest bardzo duża, bo ma prawie 10 cm średnicy. W takim przypadku ryzyko krwawienia z takiego guza jest zwiększone, więc należy rozważyć resekcję całego guza. Nie ma jednak pilności w tej kwestii i najlepiej jeszcze w tej sprawie skonsultować się w trybie planowym najlepiej z hepatologiem. On ostatecznie zadecyduje o dalszym postępowaniu. Radziłbym jeszcze wykonać badania określające czynność wątroby (głównie ASPAT, ALAT, bilirubina, układ krzepnięcia). Co do gruczolaka w zakresie lewego nadnercza jest bardzo mały i wymaga tylko obserwacji. Nie stanowi żadnego zagrożenia.