Zmiany w wyglądzie miesiączki

Witam serdecznie. Otóż mam 25 lat i nękają mnie kłopoty menstruacyjne. Dawniej okresy były obfite trwały ok. 8-9 dni z kolei od około pół roku mam dziwne objawy miesiączkowe, tzn: zaczyna się boleścią brzucha, następnie 3 dni gęsta, brązowa wydzielina, około 2 dni normalnie wyglądającego okresu i znowu 2-3 dni brązowa wydzielina. Początkowo myślałam, że to przejdzie, gdyż jestem osobą bardzo, bardzo nerwową, i myślałam, że to właśnie od nerwów, no ale niestety nie przechodzi. Chcę również powiedzieć, że stosowałam około 2 lata temu plastry antykoncepcyjne. Czy one mogły mieć wpływ na mój aktualny okres? Odrzuciłam je, ponieważ prawie płakałam po nich z nerwów, huśtawki nastroju nie dawały mi żyć! Płacz mieszał się ze śmiechem itp. Co może być przyczyną takowych zachowań mojego organizmu?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z tego, co Pani pisze, długość okresu jest nadal taka sama (brązową wydzielinę należy potraktować, jako skąpe krwawienie), zmieniła się tylko jego obfitość (jest mniejsza). To nie jest akurat nic złego - długie, obfite krwawienia miesiączkowe mogą być przyczyną niedokrwistości. W trakcie życia układ hormonalny kobiety możę się troszkę zmieniać, czego wynikiem mogą być różnice w obfitości miesiączowania, długości cyklu itp. Jeśli jest Pani zaniepokojona zmianami charakteru miesiączkowania, to powinna Pani udać się do ginekologa. To znakomita okazja, aby wykonać badanie cytologiczne i badanie palpacyjne piersi.

Pozdrawiam!