Zniesienie lordozy szyjnej i ankyloza całkowita wyrostków kolczastych kręgów w RTG
co oznacza mój opis rtg>Zniesienie lordozy szyjnej.Ankyloza całkowita wyrostków kolczastych kręgów c5/c6 oraz częściowa trzonów tych kręgów ,z zachowanem szczątkowej przestrzeni m-kregowej -anomalia rozwojowa.Przewężenie przestżeni m-kręgowej c6/c7 proszę o pomoc martwię się co to oznacza

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie.
Podane zmiany są wynikiem choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa. Lordoza jest fizjologicznym wygięciem kręgosłupa do przodu, fizjologicznie występującym w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Jej zniesienie wiąże się z patologiczną przebudową stawów kręgosłupa i może dawać dolegliwości bólowe. Ankyloza to natomiast patologiczne usztywnienie pewnych części stawów kręgosłupa. Przewężenie przestrzeni międzykręgowej, może natomiast pogłębiać się z czasem dając objawy w postaci bólów pleców, ręki, jej usztywnienia, drętwienia a nawet niedowładów. Proponuję zgłosić się z wynikiem do neurologa, który skieruje Panią na odpowiednią rehabilitację, która zapobiegnie progresji zmian.