Zwapnienie w tkankach miękkich ponad guzkiem większym kości ramiennej lewej

Mam problem z lewym barkiem - nagły, tępy ból, promieniującym do nadgarstka. Od ortopedy otrzymałem tabl. Rantudil retard, skierowanie na RTG i USG stawu barkowego. Rozpoznanie RTG: "Zwapnienie w tkankach miękkich ponad guzkiem większym kości ramiennej lewej". USG nie wykonałem - wszędzie prywatnie, a nie było mnie stać.Teraz chcę badanie wykonać,jednak chciałbym się upewnić czy jest sens,co wynik USG może jeszcze uwidocznić poza zwapnieniem? Jak to się leczy? Mam 26lat

Lek. Tomasz Budlewski

USG lepiej uwidacznia struktury stawu. Proponuję ponownie udać się do lekarza ortopedy.

Piotr Pilarski

Tak, w trakcie badania USG ocenia się tkanki miękkie które nie są widoczne podczas RTG.

Pozdrawiam.

Przemysław Zarzeczny

Zwapnienie, czyli inaczej mówiąc kalcyfikacja jest to proces odkładania się soli wapnia w tkankach miękkich organizmu.
Najczęściej zwapnienia są przypadkowym znaleziskiem, który uwidaczniane są podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich lub tomografii komputerowej. Bardzo często zmiany te nie powodują objawów i nie stanowią głównej przyczyny prowadzonej diagnostyki.
Zwapnienia występujące w obrębie tkanek miękkich (mięśnie i ścięgna lub okolice stawów kończyn dolnych i górnych) występują jako efekty przebytego stanu zapalnego danej okolicy.
Pośród bezpośrednich przyczyn wymienia się niedobór witaminy K oraz nieprawidłowe proporcje wapnia do witaminy D prowadzące do zaburzeń przyswajania wapnia oraz nieprawidłowej gospodarki minerałów w organizmie. Przyjmowanie nadmiernej ilości witaminy D może prowadzić do jej hiperwitaminozy i nadmiernego wchłaniania wapnia, gdy towarzyszy temu niedobór witaminy K. Proces ten jest również wywoływany przez warfarynę, działającą antagonistycznie wobec witaminy K.
Nie udokumentowany przypadków pojawiania się zwapnień w odpowiedzi na dietę bogatą w wapń i białko.
W opisanym przez Panią przypadku uważam, że nie ma powodów do zmartwień. Jeżeli obecne zwapnienia nie powodują żadnych objawów oraz nie ograniczają ruchomości, należy zostawić je bez leczenia – nie wpływają one bowiem na kondycję organizmu. W przypadku obecności objawów niepożądanych proszę udać się na konsultacje do lekarza ortopedy.