Zwężenie aorty brzusznej i konsekwencje tego

Uprzejmie proszę o odpowiedź na moje pytanie. Czym grozi zwężenie aorty brzrusznej w 80 procentach? Bliska mi osoba czeka na zabieg wszczepienia stenu już prawie rok, ponieważ na TK wyszło to zwężenie. Co będzie, jak się ta aorta zamknie? Te terminy są przerażające. Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zwężenie jest istotne. Jednak mając tak skromne dane, nie można wypowiadać się konkretnie. Zamknięcie światła aorty jest zawsze zagrożeniem życia, niemożliwe jest funkcjonowanie człowieka w sytuacji braku przepływu w tętnicy głównej, jak brzmi pełna nazwa aorty. Następstwa samego zwężenia zależą od jego lokalizacji. Należy pamiętać również, że stan aktualny może odbiegać znacznie od sytuacji sprzed roku, jeśli właśnie wtedy wykonano ostatnią tomografię.

Pozdrawiam