Zwłókniały węzeł chłonnny

Miałam wykonywane usg piersi i dołów pachowych. Piersi bez żadnych zmian, jednak okazało się, że w dole pachowym mam zwłókniały węzeł chłonny. Radiolog, jak i również chirurg, która widziała zdjęcie, jak i również opis, potwierdziła, że nie ma powodu do niepokoju. Co oznacza zwłókniały wezeł? I czy faktycznie lekarz bez biopsji potrafi odróżnić zwłókniały węzeł od np. patologicznego?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przyczyną zwłóknienia węzła chłonnego jest najczęściej przebyta w przeszłosci infekcja. W badaniu USG zwłókniałe węzły chłonne mają charakterystyczny obraz. Jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, węzeł należy pobrać do badania histopatologicznego.

Jeżeli w badaniu USG nie znaleziono innych podejrzanych węzłow chłonnych, obraz piersi jest prawidłowy nie należy doszukiwać się patologii. Można ewentualnie zrobić morfologię krwi wraz z rozmazem oraz oznaczyć OB.

Należy zadbać natomiast o regularne kontrole u lekarza, najlepiej co 6-12 miesięcy. Jest to także uzależnione od Pani wieku i ewentualnych obciążeń (rak piersi lub inne choroby nowotworowe w rodzinie).

Pozdrawiam serdecznie