Zwymiotowanie tabletki antykoncepcyjnej - czy istnieje ryzyko ciąży?

Wzięłam o godzinie 17.00 ostatnią tabletkę z blistra. Po 5 godzinach od zażycia tabletki za sprawą alkoholu nastąpiły wymioty. Po godzinie od wymiotów, 4 i tak do 8 godzin następowały zbliżenia z chłopakiem. Po 2 godzinach doszło do stosunku, ale wytrysk był na zewnątrz. Po tym zdarzeniu zasnęliśmy na 2 godziny i znów doszło do zbliżenia, tzn. wszedł we mnie. Ja byłam wykąpana, on po poprzednim wytrysku nie. Boję się, że mogło mu coś zostać na jego narządach i mogło dojść do zapłodnienia. Czy jest możliwe, że po 2 godzinach plemniki są jeszcze żywotne? Powinnam zrobić siedmiodniową przerwę, ale zaczęłam kolejne opakowanie o stałej porze, czyli o 17. Bardzo proszę o pomoc w postaci odpowiedzi. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji wydaje się, że skoro wymioty nastąpiły po 5 godzinach od zażycia tabletki antykoncepcyjnej, to nie doszło do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej. Jeśli nawet doszłoby do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej, to zachowała się Pani prawidłowo, rozpoczynając następne opakowanie bez stosowania przerwy. Wobec tego wydaje się, że w opisanej sytuacji nie ma powodów do obaw, jeśli chodzi o ewentualną możliwość ciąży.

Żywotność plemników zazwyczaj określana jest w środowisku dróg rodnych kobiety i w tym przypadku wynosi średnio 3-5 dni. Na suchych powierzchniach lub narządach płciowych wydaje się, że czas przeżycia jest zdecydowanie krótszy, jednakże dłuższy niż 2 godziny.

Redakcja abcZdrowie.pl