Zapomniałam tabletki w drugim tygodniu: jakie jest ryzyko ciąży?

Biorę tabletki D***. W 8 dniu zapomniałam wziąć tabletki, zażyłam ją dopiero z 16 godzinym opóźnieniem. Czy to możliwe, aby w 15 dniu brania tabletek doszło do zapłodnienia? Wytrysk nastąpił na zewnątrz, jednak cały stosunek był bez dodatkowego zabezpieczenia.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Jeżeli dochodzi do pominięcia tabletki w 2 tygodniu, należy przyjąć pominiętą tabletkę, tak szybko jak to możliwe, nawet jeżeli oznacza to, że trzeba przyjąć dwie tabletki na raz. Tabletki dalej należy przyjmować o zwykłej porze. Ochrona przed ciążą nie jest zmniejszona i nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Oznacza to, że w opisanej przez Panią sytuacji ryzyko ciąży jest minimalne i wynika z faktu, że żadna z metod antykoncepcyjnych nie daje 100% skuteczności.