Co mogę zrobić z tymi bólami brzucha?

Przez około 3 lata zmagam się dość często z bólem brzucha, plus do tego uczuciem jakbym miał coś w przełyku i muszę odchrząknąć, mam biały język śmierdzi mi z buzi ale zęby mam zdrowe dentysta powiedział. Często muszę chodzić również do toalety i inaczej pachnę. Brałem 4 lata temu leki na zapalenie płuc ale nie wiem czy to przez to. Co się dzieje z moim ciałem?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Jak organizm broni się przed atakiem drobnoustrojów?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

takie dolegliwości mogą mieć co najmniej kilka przyczyn, poczynając od nietolerancji pokarmowych, przez refluks żołądkowo-przełykowy aż po kandydozę. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku.

Szczególnie kandydoza wywołana grzybem Candida albicans manifestuje swą obecność nalotem na języku, a także dolegliwościami trawiennymi. Warto wykonać badania w tym kierunku, ponieważ leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym i wieloetapowym. Niewykluczone, że grzybica np. przełyku ma związek z wrzodami żołądka wywołanymi z kolei refluksem. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie zarówno kandydozy, jak i refluksu.

Warto skonsultować się z gastrologiem – może zadecydować o konieczności wykonania gastroskopii. W przypadku stwierdzenia infekcji Helicobacter pylori również możliwe jest współwystępowanie grzybicy. Candida albicans to grzyb występujący w mikroflorze bakteryjnej człowieka, lecz w przypadku np. spadku odporności przerost tego mikroorganizmu może powodować kłopoty zdrowotne. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-grzybicy-ukladu-pokarmowego.

Wspomaganie leczenia kandydozy polega na wyeliminowaniu z diety produktów zawierających cukier oraz białej mąki, gdyż te składniki powodują gwałtowne namnażanie się Candida albicans, powodując nasilenie dolegliwości. W przypadku chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, tj. refluksu wskazana jest także dieta lekkostrawna. Tutaj odnajdzie Pan więcej wskazówek: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-przeciwgrzybicza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty