Co mogę zrobić z tymi bólami brzucha?

Przez około 3 lata zmagam się dość często z bólem brzucha, plus do tego uczuciem jakbym miał coś w przełyku i muszę odchrząknąć, mam biały język śmierdzi mi z buzi ale zęby mam zdrowe dentysta powiedział. Często muszę chodzić również do toalety i inaczej pachnę. Brałem 4 lata temu leki na zapalenie płuc ale nie wiem czy to przez to. Co się dzieje z moim ciałem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

takie dolegliwości mogą mieć co najmniej kilka przyczyn, poczynając od nietolerancji pokarmowych, przez refluks żołądkowo-przełykowy aż po kandydozę. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku.

Szczególnie kandydoza wywołana grzybem Candida albicans manifestuje swą obecność nalotem na języku, a także dolegliwościami trawiennymi. Warto wykonać badania w tym kierunku, ponieważ leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym i wieloetapowym. Niewykluczone, że grzybica np. przełyku ma związek z wrzodami żołądka wywołanymi z kolei refluksem. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie zarówno kandydozy, jak i refluksu.

Warto skonsultować się z gastrologiem – może zadecydować o konieczności wykonania gastroskopii. W przypadku stwierdzenia infekcji Helicobacter pylori również możliwe jest współwystępowanie grzybicy. Candida albicans to grzyb występujący w mikroflorze bakteryjnej człowieka, lecz w przypadku np. spadku odporności przerost tego mikroorganizmu może powodować kłopoty zdrowotne. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-grzybicy-ukladu-pokarmowego.

Wspomaganie leczenia kandydozy polega na wyeliminowaniu z diety produktów zawierających cukier oraz białej mąki, gdyż te składniki powodują gwałtowne namnażanie się Candida albicans, powodując nasilenie dolegliwości. W przypadku chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, tj. refluksu wskazana jest także dieta lekkostrawna. Tutaj odnajdzie Pan więcej wskazówek: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-przeciwgrzybicza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.