Co może oznaczać ten ból karku?

Witam Serdecznie. Około 2 lat temu mężczyzna wjechał w tyl mojego samochodu przez pierwszy tydzień bylo w porządku pozniej coraz częściej po nocy bolał mnie kark najlierw było to raz na miesiąc później 2 az w koncu codzinnie jak wstaje badz poleżę w ciągu dnia troche dłużej boli mnie kark bol zaczyna być nie do zniesienia wczoraj obudziłem się ze łzami w oczach w trakcie dnia musze brac rano tabletki przeciwbólowe aby dozyc do wieczora. Na początku myślałem ze to przez zly sen ale gdy zmieniłem łóżko poduszkę i czuję jak często mnie to boli mam wrazenie ze cos sie uszkodziło i jest coś z moim karkiem nie tak. Co to może być do kogo należy się wybrać? Dziekuje za odpowiedzi oraz Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle karku są często spowodowane urazami lub zwyrodnieniami kręgosłupa w odcinku szyjnym. Może do tego dojść w wyniku wypadków komunikacyjnych (na urazy podatny jest zwłaszcza ten odcinek kręgosłupa) lub wskutek siedzącego trybu pracy czy małej aktywności fizycznej. O tym, jak dbać o mięśnie kręgosłupa szyjnego, może się Pan dowiedzieć z tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-bol-karku.

Jeżeli nie jest Pan w stanie funkcjonować bez leków przeciwbólowych, a każdy dzień rozpoczyna się od bólu, który nie mija mimo spoczynku, to zdecydowanie nie należy dłużej zwlekać z wizytą u lekarza. W celu zdiagnozowania chorób kręgosłupa powinien Pan skonsultować się z ortopedą bądź neurologiem specjalizującym się w chorobach kręgosłupa. O zwyrodnieniach kręgosłupa szerzej traktuje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa.

Po zebraniu wywiadu i wykonaniu badania fizykalnego specjalista zadecyduje o dalszej diagnostyce. Może to być RTG kręgosłupa w odcinku szyjnym, TK lub MRI, czyli najbardziej szczegółowe badanie, pokazujące ewentualne zmiany zwyrodnieniowe.

Więcej przyczyn bólu karku odnajdzie Pan w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bole-karku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.