Co może znaczyć ten dyskomfort w łydkach?

Dzień dobry, Od ponad 2 tygodni miewam bóle/dyskomfort w łydkach, głównie w lewej nodze. Jest to uczucie bardziej ściągnięcia niż bólu, czasami odczuwam go również w udzie i pośladku. Zażywam antykoncepcję hormonalną od 2,5 lat. Jestem jednak przebadana, (choruję na niedoczynność tarczycy) wszystkie wyniki mam w normie, robiłam badanie d-dimerów 8msc temu, nikt w mojej rodzinie nie miał problemu z zakrzepicą. Czy może ten objaw dyskomfortu być powiązany z żyłami?
Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Dolegliwość, którą Pani opisuje może mieć wiele przyczyn. Okresowe bóle łydek mogą występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, zazwyczaj nie stanowiąc niczego niepokojącego.

Ze względu na odległość, trudno będzie odpowiedzieć jednoznacznie na zadane przez Panią pytanie. W pierwszej kolejności zalecamy, aby skonsultowała Pani swój problem lekarzowi interniście lub chirurgowi naczyniowemu. Należałoby pogłębić diagnostykę o badanie Dopplera obu nóg, oraz określenie obecnego poziomu d-dimerów i czynników krzepnięcia w surowicy krwi.

Głównymi przyczynami dolegliwości bólowych łydek mogłyby być: wzmożony wysiłek fizyczny, infekcje wirusowe, a także urazy mechaniczne oraz zaburzenia elektrolitowe, jak niedobór magnezu i potasu. Czasami zdarza się, że ból nóg, zwłaszcza jednej może być objawem choroby zakrzepowo – zatorowej lub niedokrwienia kończyn dolnych. Manifestuje się to często silnym bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem kończyny.

Zalecamy, zatem, aby udać się do lekarza, który pomoże wskazać przyczynę takich dolegliwości i zastosuje odpowiednie leczenie, aby poprawić Pani komfort życia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepowe-zapalenie-zyl

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/bol-lydek-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.